WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Off Topic (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   3D-bio, hur är bilden utan glasögon? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1048999)

THL 2011-07-07 13:01

3D-bio, hur är bilden utan glasögon?
 
Eftersom jag är skelögd har jag aldrig kunnat se 3D (vilket min storebror gärna påpekade när TV-piraterna sändes).
På den tiden blev bilden "suddig" eftersom det var röda och gröna konturer på allt.

Hur är det nu? Kan jag hänga med ungarna och se filmen som en vanlig film med bra bild?

/Thomas

tartareandesire 2011-07-07 13:18

Pröva? Jag tror inte dina barn blir ledsna om du följer med på bio oavsett.

THL 2011-07-07 13:49

Citat:

Ursprungligen postat av tartareandesire (Inlägg 20410835)
Pröva? Jag tror inte dina barn blir ledsna om du följer med på bio oavsett.

Wow! Tack för ditt svar! Bussigt! Riktigt bra svar på min fråga! Woohooo! Kanon! Tack!

Var mest nyfiken hur det ser ut idag.

fabian 2011-07-07 13:52

Utan glasögon ser det fult ut, men om du har på dig glasögonen så kommer det se fint ut, även om du inte upplever 3d-effekten om du är skelögd.

Detsamma gäller ju tv-piraterna, kollar man bara genom det röda eller bara genom det blåa glaset så får man ju en klar bild men ingen 3d-effekt.

THL 2011-07-07 14:02

Tack Fabian!

Jag får helt enkelt ta på mig glajjorna och ducka samtidigt som alla andra på Transformers 3.

Men jag undrar jag.... eftersom jag bara tittar med ena ögat åt gången så försvinner bara det röda och den andra färgen blir som en grå kontur runt robotarna.
Men det är acceptabelt.

kalasboll 2011-07-07 14:25

Fast så funkar inte 3D-visningen i dag, det är inte två olika färger. :)

Helix 2011-07-07 14:32

Dagens 3D blir suddigt utan glasögon och ser ut som vanligt 2D med glasögon för oss som inte kan se 3D. Man arbetar inte med färger som man gjorde tidigare, utan har lite olika tekniker, beroende på märke, men de flesta arbetar med polarisation. Finns dock en teknisk som arbetar med olika våglängder och påminner en del om 60-tales färg-3D.

Dock med glasögon blir bilden oftast lite mörkare, ungefär sm att se det genom lätt tonade solglasögon.

Besök annars en elektronikaffär, som har demo på 3D-tv, så lär du snabbt få grep om vad du kan vänta dig på bio.

THL 2011-07-07 15:01

Ahh, tack för svaren!

/Thomas

hnn 2011-07-07 23:35

Du kan lätt se 3D med ena ögat. 3D effekterna visas utmärkt om du blundar med ena ögat. Har testat då min farmor var blind på ena ögat och sa att hon inte kunde förstå allt ståhej med gröna o röda glasögon :)

martinl 2011-07-08 16:35

Citat:

Ursprungligen postat av hnn (Inlägg 20410889)
Du kan lätt se 3D med ena ögat. 3D effekterna visas utmärkt om du blundar med ena ögat. Har testat då min farmor var blind på ena ögat och sa att hon inte kunde förstå allt ståhej med gröna o röda glasögon :)

Nä. Hela tekniken bygger på att du ser olika bilder med höger och vänster öga.

hnn 2011-07-08 16:43

Citat:

Ursprungligen postat av martinl (Inlägg 20410966)
Nä. Hela tekniken bygger på att du ser olika bilder med höger och vänster öga.

Det funkar alldeles utmärkt med ett öga. Både på TV apparater och bio. :)

Xamda 2011-07-09 00:50

Citat:

Ursprungligen postat av hnn (Inlägg 20410968)
Det funkar alldeles utmärkt med ett öga. Både på TV apparater och bio. :)

Nej, knappast... Man kan över huvud tagt inte se i 3D med ett öga, men man kan givetvis se en bild, men det blir inte 3D...

FredrikNas 2011-07-09 08:02

Det är inte rekommenderat att du ser filmen utan brillor, det blir suddigt och som ett "skimmer" eller en släpande suddig effekt runt alla rörelser, verkligen inte behagligt. Jag och sambon såg Ice Age 3d i Oslo på Majorstuen, vi insåg att man var tvungen att köpa brillorna i godiskiosken utanför, eftersom vi inte skulle ha godis så var det aldrig en tanke på det. Och har man varit på Majotrstuen kino(bio) så vet man att det är inte populärt att smyga sig förbi över 1000 personer när filmen har börjat. :P

Så vi såg hela filmen utan 3dbrillor.

Nu är jag inte helt säker, men jag tror att du får utbyte av filmen med barnen, även om du sannolikt ser den i 2d, tänker att du borde i alla fall slippa den dåliga bilden om du har glasögonen.

jonny 2011-07-09 23:16

Glasögonen ingår ju dessutom i biljettpriset. Åtminstone på de biografer jag varit på.

knullis 2011-07-12 13:25

suddigt oskarpt och man får huvudvärk.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:34.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson