![]() |
Svarthatt SEO - Har Ni några frågor?
Jag har inte alltid på mig en vit hatt när jag arbetar med SEO. Oftast så går den i en grå nyans.
Har fått en del PM på SEO-forum just gällande de lite mer ljusskygga metoderna. Där borta så får inte detta diskuteras överhuvudtaget. Här finns det emellertid mig veterligen inga sådana begränsningar. Så, om Ni har några frågor så får Ni gärna ställa dem. Jag är ingen expert direkt men jag kan en del och framför allt så jobbar jag med personer som är extremt kunniga. |
Citat:
|
Citat:
Som sagt, besvarar gärna specifika frågor. |
Tänkte mer lite kortfattat :)
|
En sak jag gärna vill frågra är vilka företag är bättre än andra? Jag fick en påringning från Maze Media Group där man utlovade 1-5 plats för 1000kr/mån. på 5 sökord, är detta möjligt med en vit hatt? Se: http://www.wn.se/t1047561.html
|
Skriv om den mest effektiva metoden om man vill spöa en annan webbsida som är optimerade på ett korrekt sätt, dvs där de har lagt ner tid/pengar för att bygga en sida som faktiskt erbjuder ett värde för sina besökare.
Självfallet är det endast för att få upp ögonen på vad som är fel och att man inte får göra så, lite grann som när olika organisationer åker runt till skolor och pratar om droger. Va väldigt specifik, så att vi lär oss exakt vad vi inte får göra och se ner på dem som gör så. |
Citat:
Själv så använder jag mig främst av program som automatiserar olika processer och gör detta i en större skala än vad som är möjligt manuellt. Det kan t.ex. handla om att spinna ett par artiklar ( se t.ex. The Best Spinner ) och därefter med hjälp av AMR (Article Marketing Robot) submitta dessa till ett par tusen olika artikelsajter av typen Ezine. För att slippa fylla i alla dessa captchas så använder jag mig av ett Decaptcher-konto som automatiskt knäcker captchaskyddet så att jag ska slippa fylla i dessa manuellt. Ofta så utgår jag ifrån en så kallad länkpyramid ( exempel: http://blog.seointelligence.com/wp-c...-small-med.jpg ). Jag skapar då, säg, 3000 stycken olika web 2.0 properties som jag länkar till varandra i form av en pyramid. Det understa lagret spammar jag därefter med länkar. Det är nämligen inte vidare smart att på en dag skaffa ett par tusen inlänkar direkt till din moneysite, särskilt inte ifrån artikelsajter eftersom dessa knappast har blivit gynnade i Googles senaste panda-uppdatering och din sajt således kan straffas i SERPen, något som du förstås inte vill. Till artiklarna kör jag därefter en Scrapebox-blast (Scrapebox är ett automatiserat program som postar kommentarer på bloggar) som skapar länkar till mina olika artiklar. Hela tanken är att länkjuicen ska strömma vidare upp i pyramiden för att slutligen nå din money-site. Det här är alltså inte ens en sammanfattning utan bara ett exempel på ett par olika metoder som man kan använda sig av och det finns många många fler. Vissa är som sagt mer fula än andra. Du kan t.ex. ta en titt på http://www.blackhatcodebreaker.com/prison/index.html och http://www.youtube.com/watch?feature...&v=HNLQHivowIg Knappast etiska men klart effektiva. Hur som helst, svarar allra helst på specifika frågor :) Citat:
Jag har dessvärre dålig koll på svenska SEO-företag. Om de får välja sökord så är det knappast så svårt, om de däremot lyckas få upp dig på 1-5 plats på ett eget valt sökord, t.ex. sex eller poker så är de enligt mig riktigt duktiga på Black Hat-SEO ;) Rent generellt så tycker jag att man ska undvika bolag som utlovar garanterade positioner på vissa nyckelord. Citat:
Ämnet är på tok för brett för att kunna besvara på ett sådant sätt. |
Citat:
|
Citat:
Se till att konstant ladda upp nya sitemaps till Google och se till så att du inte pingar vare sig länkar eller nytt innehåll. Back to basic är det som gäller. Du åkte dit och nu får du sota för det under en period :) |
Citat:
Intressant ang. att komma ur filter, varför ska man inte pinga nytt innehåll? Vänligen, Fredrik Näs |
Citat:
I vanliga fall så anser jag förstås att man ska pinga sina länkar, allt annat är ett slöseri med tid. Själv så använder jag mig av Linklicious.me vilket fungerar bra. EDIT: Kan också rekommendera http://pingfarm.com, en grym gratistjänst :) |
vilken är enligt dig den effektivaste metoden för att förstöra för konkurrenter i google via blackhat metoder? jag frågar inte detta PGA att jag vill förstöra för mina konkurenter frågar PGA jag har konkurenter som kämpar med att svartlista mina sidor i google .
förstöra menar jag få konkurenter att falla på sökord eventuellt bli bannade i google |
Citat:
De flesta tror att det är möjligt att få en konkurrent att tappa positioner i serpen genom att köra t.ex. en s.k Xrumer-blast mot dem (ett program som kan generera miljontals olika länkar). Dock så brukar sajten, särskilt om den är äldre, komma tillbaka starkare än tidigare. En länk är trots allt en länk :) Tänkte också passa på att visa Er hur ett typiskt program ser ut. Nu jobbar inte jag främst mot Sverige men om jag gjorde det så skulle jag främst använda det här programmet. Här kan Ni se mig skapa ett flertal bloggar relativt fort. I jämförelse med andra program som skapar bloggar på engelska och amerikanska sajter så är detta rejält långsamt. Det här programmet kan man nämligen själv programmera så att det funkar även på internationella sajter (t.ex. svenska) http://www.screencast.com/users/Jaco...f-f3ff65d6a078 |
Citat:
|
Citat:
|
Jacobs, kul initiativ och kul att en sådan här tråd är tillåten här. Är inte själv på långa vägar iklädd en svart mössa men har ändå råkat ut för filter. Så nu undrar jag varför skall man hålla på och tanka upp sitemappen om och om igen för detta?
|
vill ha så mycket svart mössa jag kan hehe, En fråga om köpa trafik? Vet inte om det är BH men det får man väl säga då den kommer på konstgjord(köpt)väg. Ger det något? Jag har bara provat en gång så svårt säga, allt beror så klart på vilken sorts trafik man köper och och vilken branch, hur mycket som konverterar till försäljning osv men Era erfarenheter av detta, min är ??
|
Har du arbetat något med adsense och svarthatt?
Isf - hur arbetar du med att driva trafik, och öka inkomsterna med adsense, med hjälp av svartahatten metoder? |
Är du villig att ta SEO uppdrag?
|
Citat:
Jag kanske uttryckte mig lite klumpigt, nya sitemaps ska du ladda upp när du tillför nytt innehåll (nya sidor) på sajten. Citat:
Jag talade med en hantverkare tidigare som sade att man fuskar först när man har blivit tillräckligt skicklig för att kunna bedöma när man kan fuska och komma undan med det. Jag ser SEO som ett hantverk och tror, precis som hantverkaren, på att man bör behärska de "vita" metoderna innan man ger sig på de svarta. Jag har aldrig köpt trafik och jag tror inte på konceptet heller. Möjligtvis så kan man t.ex. få en del Adsense-klick men i slutändan så kostar det nog mer än vad det smakar. Citat:
Kommer att skriva ett längre inlägg när jag får tid om hur man bör optimera sin sajt on-page. Citat:
|
Hej. Tänkte bara kommentera din bloggpost. Vi på Maze garanterar inte placeringar. Däremot innebär vår garanti att vi inte tar betalt om vi inte lyckas.
|
Citat:
|
är inte "pinga" att bryta emot detta : http://www.google.com/support/webmas...er=35769&hl=sv
"Skicka inte automatiska frågor till Google." eller missförstår jag? |
Citat:
Om vi pratar t.ex. Wordpress så finns det ett bra plugin som tar hand om detta med att det pingas automatiskt varje gång man gör en liten ändring i ett inlägg. Google gillar inte att man pingar samma inlägg ett flertal ggr. http://wordpress.org/extend/plugins/...ing-optimizer/ |
Det är svårt att nå top positioner utan BH och jag jobbar med många av dessa metoder men jag som alla andra kallar det GH. Allting som är automatiserat och där du har robotar som utför jobbet är klassat BH. Du kan inte konkurrera WH om du inte är en jävel på "offline" marknadsföring så du lyckas få publicitet i medierna som sedan automatiskt genererar och plockar upp sig på internet, bloggar och forum.
SB är ett måste tillsammans med xrumer, seo nuke, MS, TBS, xgenseo, facebook blaster pro, twitter blaster pro, hrefer samt många många andra. En annan sak är att köra email marketing kampanjer på double opt-in listor ifrån anonyma kanaler. Offshore hosting, VPN tjänster och proxy är ett måste när man jobbar med BH för att minimera risken att bli sandboxad och upptäckt. Generellt sätt ska du inte blasta sönder nya siter utan bygg 50-100 länkar / vecka under ett tag tills robotarna har börjat lära sig att du alltid får den "amounten" länkar / vecka. Sedan triggar du....200 / vecka osv. Man bygger rätt fort, köp loss eller harvesta do-follow listor, email listor, blog listor, forum listor etc. Var försiktig och har du inte koll på WH så jobba inte med BH, du kan fixa många av dina problem om du bara städar upp "hemma" dvs på din site och sedan bjuder dit gästerna. PINGA oftast inte siterna utan låt google hitta länkarna succesivt så blir det mer naturligt, annars kan du använda SB för att pinga...... |
Har en fråga angående footprints på köpta länkar.
Har en webbtjänst där vi har ett stort nätverk av bloggare. Självklart äkta bloggare och inga spam-bloggers. Företag betalar oss för att vi får våra bloggare att skriva om deras tjänst eller produkt. Man får alltså både reklam i form av text som visas för tusentals läsare som läser om produkten. Men man får även länkar till sin hemsida. Alla inlägg innehåller dessutom valfritt keyword som företaget använder. ALLA inlägg är UNIKA och inte direkta kopior. Bloggarna använder sina egna ord ifrån grunden med undantaget att inlägget måste innehålla en länk och ett visst keyword. T ex Lisa skriver: "Hej bloggen! Vill bara tipsa om det nya forumet WN.se där man kan läsa om allt ifrån entreprenörskap till webbdesign. [mer text] Ni kan besöka den _här_!". 1) Räknas detta som Blackhat? Det är en marknadsföringstjänst och det är som att ha "banners" på sidan fast att det är i skrift form. Samtidigt så är ju tanken självklart att man ska få inlänkningar till sin sajt; vilket är "onaturligt" och bryter mot Googles regler. Eller? 2) Varje blogginlägg länkar till företagets hemsida, men även till vår egen hemsida. Är detta ett kraftigt footprint? Om alltså WN.se får 150 blogginlägg som länkar till dom; och alla dessa blogginlägg innehåller även en länk till en annan sajt. Vi har inte haft några problem med detta hittills. Men tanken finns ändå där; för oss är det i teorin som att alla dessa inlägg även länkar till Youtube.com. Självklart tar inte Google bort länkvärdet för detta. 3) Vad händer om Google misstänker att länkarna är köpta? Förloras all kraft ifrån länkarna eller blir de bara lite mindre värda? |
Hej Marcus,
1. Det du nämner är inte okay för sökmotorerna, alltså är det blackhat. Detta kan absolut uppmärksammas och du kan få straff och till och med ibland bli sandboxed (utesluten) ur t.ex. google. 2. Varför har ni en länk till er egen sida?, vinsten i inlänkningar är inte värd den för chansen att bli uppmärksammad kring detta. Vad som händer då är att ni nästa i varje inlägg nämns och således är det uppenbart och blir även massa duplicate content, har jag förstått detta rätt? 3. Du kan bli sandboxad, alternativt blir dina länkar värdelösa. Antar att dessa länkar är Do-Follow, annars tar ni risker helt i onödan. Citat:
|
Fattar inte varför alla är såååå rädda för att få länkar/skapa länkar till sin webbplats.
Vad är det som får internet att gå runt? just det. LÄNKAR! En webbplats ska ha länkar till sig och ha länkar utåt, så det inte blir ett stopp Många säger: "Ingen kan sabba din placering genom att skapa massor av länkar mot din webbplats." Hör det påstående hela tiden. Samtidigt, från samma personer, hör man: "Skapa inte för många länkar till din webbplats, du kan bli sandboxad, komma i det ena filtret efter det andra" Hur går det ihop? Beats me Kul med en tråd som tar upp "blackhat", även fast jag tror att epitetet med de olika färgerna på hattarna är uppdiktat av personer med inflytande och med litet eller obefintligt eget seo-kapital |
Citat:
En människa klarar inte av att skapa hur många länkar som helst manuelt. Om du använder ett program så som scrapebox på en hyfsad lina kan du skapa en 100k länkar på ett dygn(mer och mindre beroende på teknik och hastighet). Detta tycker google _inte_ om. Har läst och hört om skräckexempel med xrumer på helt nya siter där siten blivit helblockad för gott. Vet dock inte om detta stämmer. Det som någon nämnde innan om att köpa trafik så är det inte något du skall göra om du förväntar dig att besökaren skall utföra något på din site. Denna teknik används mest för att öka ALEXA ranking. Trafiken kan vara pop-unders. vidarebefordrade personer som ser din sida i en iframe osv osv. |
Lärde mig något nytt i går om att "sänka" konkurrenter. Vi har senaste tiden sjunkit på ett av våra "sökord" och nu tror jag att jag hittat en anledning. En av våra konkurrenter på sökordet har kopierat vår text till sökordet (rakt av) och lagt in den på Wikipedia. I samma artikel länkar de till sig själva som en källa för mer info om detta ord.
Min teori är att vi sjunker i resultaten eftersom Wikipedia har större trust hos Google och vi har numera samma texter. Vilket har gjort att vår "konkurrent" hamnar före oss i sökresultatet. |
Citat:
|
Lånar den här tråden lite...
hur gör ni för att på ett tidseffektivt sätt skapa länkar till era satellitsidor? Har förstått att om man har en del olika sidor så krävs det att man tar hjälp av tekniken för att kunna publicera nytt content hela tiden. |
Vad innebär att pinga länk rent teknisk? Typ <a href=".."> </A>?
Citat:
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 09:46. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson