WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Serversidans teknologier (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=4)
-   -   PHP eller.NET mot XML? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1046647)

webthigern 2011-02-19 23:36

PHP eller.NET mot XML?
 
Jag skall utveckla en tjänst som bygger på en koppling mellan ett webbgränssnitt och ett ekonomisystem/beställningssystem. API:t är baserat på dataöverföring via xml.

(Jag vet inte vad systemet är skrivet i, men det borde kvitta?)

I webbtjänsten skall det gå att skapa en användare med inloggning och möjlighet att spara information. Man skall kunna redovisa tider, priser etc etc (typ av info är egentligen oväsentlig) som sedan skall skjutas in i ekonomisystemet/beställningssystemet för vidare behandling. Tänk FLEX Tid/reseräkning för er som känner till det. Webbsidan skall sedan kunna hämta in sammanställningar av tidigare beställningar priser etc etc. Den mesta datan kommer skrivas formulärform

Nu är frågan: Skall jag utveckla webbtjänsten i php eller.net? (eller rentav något annat språk)? Vilket är säkrast och vilket är bäst att skjuta ut i xml?

Jag frågar för att jag inte vet och inte är någon programmerare.

Saknar ni något för att kunna göra en bedömning?

Mvh

taz76 2011-02-19 23:57

om du tycker om enkelhet och smidigt så välj php som har den alldeles utmärkta simplexml =) annars om du tycker om att skriva två-tre ggr så många rader kod så kör du asp.net ;)

webthigern 2011-02-20 00:11

Hehe är det så? Enkelhet är bra, jättebra till och med. Men innebär enkelheten avkall på säkerhet flexibilitet eller funktionalitet?

Jine 2011-02-20 04:43

Det låter som att du personligen ska utveckla det, då är det helt enkelt en fråga om vad du känner dig mest hemma i. Linux-servrar, php och standard-texteditorer kanske är för svårt?

Men o andra sidan kanske M$'s Visual Studio kanske inte faller dig i smaken? Har du någon tidigare efterenhet som utvecklare?

Det går att skriva dålig kod, osäker kod och fulkod i båda språken. Men det går samtidigt att göra det rätt i båda. Allt beror på dig som utvecklare.

Personligen föredrar jag PHP. Men det är inget svar på din fråga.

webthigern 2011-02-20 11:46

Citat:

Ursprungligen postat av Jine (Inlägg 20393812)
Det låter som att du personligen ska utveckla det.

Nej det skall jag inte. Men jag vill bilda mig en uppfattning om hur det funkar, vad som funkar och inte innan jag skriver en kravspec och tar in priser.

goose 2011-02-20 14:17

Prismässigt bör det inte vara någon skillnad på om jobbet är utfört i php eller asp.net om du tar in jobb från extern part.

webthigern 2011-02-20 15:49

Nej du har kanske rätt. Men å andra sidan vill jag inte ha en slarvig .net lösning istället för en bra PHP lösning bara för att .net tar generellt längre tid att jobba i. (för samma peng alltså)

pelmered 2011-02-20 17:26

Den viktigaste faktorn i valet mellan asp och php är vad ni har för nuvarande system och vad det är för miljö ni tänker drifts systemet i. Jag föredrar PHP av flera anledningar, de främsta är väl att det går snabbare att göra små webbapps och att det är enklare med drift. DotNet kan jag mycket väl tänka mig bli dyrare, dels för att utvecklarna oftast tar mer betalt, de behöver dyra utvecklingsverktyg och det blir troligtvis mer komplext.

Sludent 2011-02-20 17:47

Citat:

Ursprungligen postat av ITisGood.se (Inlägg 20393871)
Den viktigaste faktorn i valet mellan asp och php är vad ni har för nuvarande system och vad det är för miljö ni tänker drifts systemet i. Jag föredrar PHP av flera anledningar, de främsta är väl att det går snabbare att göra små webbapps och att det är enklare med drift. DotNet kan jag mycket väl tänka mig bli dyrare, dels för att utvecklarna oftast tar mer betalt, de behöver dyra utvecklingsverktyg och det blir troligtvis mer komplext.

Känns som du antar och gissar lite nu va? :)

1. Vad säger att utvecklarna är dyrare?

2. Det finns fria alternativ som kostar gratis, sedan om de duger eller inte är upp till var och en.

Jine 2011-02-20 18:44

.NET utvecklare är bättre avlönade än PHP-utvecklare, thats for sure.
Jag röstar på PHP, pga. allt som nämnts och personlig åsikt.

Du får gärna maila [email protected] med specifikation så kan jag ev. sätta ihop en offert också :)
(Frilansar som bla. PHP-utvecklare)

Sludent 2011-02-20 18:47

Att de har högre lön beror nog på större efterfrågan då Microsoft är hårt rotat hos svenska företag. Men det handlar nog mer om tycke och smak än om funktion. :)

Jine 2011-02-20 18:51

Stor eller kanske samma efterfrågan *och* färre utvecklare skulle jag vilja säga.
PHP är ett enkelt och väldigt stort språk, mycket ungt folk behärskar det och kan dra iland stora projekt. .NET utvecklare känner jag personligen INGEN, trots flera år i branschen både som programmeringskonsult åt företag och frilans själv. :)

Jan Eriksson 2011-02-20 19:02

Tolkar det som att samtliga som har lämnat förslag tycker PHP men det kanske beror på att de utvecklar i PHP... :) Själv har jag tidigare utvecklat några applikationer i PHP men använder idag enbart .NET och Visual Studio. För mig är valet ganska enkelt...

Sätt ihop en krav spec och be både PHP- och .NET-utvecklare lämna pris. Fundera också på vad som kan bli nästa steg i den eventuella utvecklingen av er applikation och om det kan påverka ditt val.

Lycka till.

webthigern 2011-02-20 19:12

@Jan,

Varför är valet så enkelt? Det är just dessa små anledningar jag vill få fram! =)

Det språk vi väljer i början står ju sen inte skrivet i sten. Givetvis kan vi tänka oss att byta om det visar sig att kunderna kräver funktioner som styr oss mot det ena eller det andra. I en webbtjänst så tror jag att man måste vara ganska öppen för teknikförändringar om man inte om 5år vill sitta med en komplex tjänst som bygger på ett språk som ingen använder längre.. Man vet ju aldrig...

För att slänga in en parameter till så vore det bra om språket är enkelt att anpassa för mobila enheter eller smartphones. Men jag antar att det bara är en anpassningsfråga? Har ganska lite med själva programmeringsspråket att göra?

pelmered 2011-02-20 19:55

Citat:

Ursprungligen postat av webthigern (Inlägg 20393879)
@Jan,

Varför är valet så enkelt? Det är just dessa små anledningar jag vill få fram! =)

Det språk vi väljer i början står ju sen inte skrivet i sten. Givetvis kan vi tänka oss att byta om det visar sig att kunderna kräver funktioner som styr oss mot det ena eller det andra. I en webbtjänst så tror jag att man måste vara ganska öppen för teknikförändringar om man inte om 5år vill sitta med en komplex tjänst som bygger på ett språk som ingen använder längre.. Man vet ju aldrig...

För att slänga in en parameter till så vore det bra om språket är enkelt att anpassa för mobila enheter eller smartphones. Men jag antar att det bara är en anpassningsfråga? Har ganska lite med själva programmeringsspråket att göra?

Ni bör undersöka noga och tänka efter väldigt vilken plattform ni ska välja i så fall. Det blir ofta väldigt kostsamt att byta plattform då ni antingen måste göra om mycket, eller integrera systemen med varandra och vara tunga att drifta flera miljöer. Att integrera flera olika system med olika plattformar ökar direkt komplexiteten väldigt mycket i onödan vilket såklart gör att kostnaderna för båda utveckling och drift skjuter i höjden.
Ni vill inte göra något av dessa alternativ om ni inte absolut måste det, så välj rätt direkt!

Så om har ni planer på fler system bör ni inte ta första bästa offert nu och bli låsta till den plattformen. Ta istället en rejäl funderare på vad ni vill ha i framtiden och be någon sakkunnig om råd, gärna en PHP-förespråkare och en .NET-förespråkare för att få en bättre bild.

Conny Westh 2011-02-20 21:49

När man väljer plattform från scratch så har man mer saker att tänka på än programspråk. Man måste fundera på hur "stabil" plattformen är, dvs har den funnits ett antal år, vilken är marknadsledande, hur länge har leverantören funnits på marknaden m.m.

Dessa faktorer spelar helt olika roll om man ser det ur ett affärsmässigt perspektiv, dvs som många stora företag gör, jämfört med om man ser det ur en teknikfokuserad som tycker det är kul med nya plattformar och som är beredd att underhålla paralella plattformar (kostar dubbelt så mycket).

Ser man det ur ett affärsmässigt perspektiv så är Microsoftplattformen ganska självklar då 90% av företagen använder deras plattform som huvudinriktning.

Det finns miljontals utvecklare som behärskar plattformen runt om i världen i alla möjliga och omöjliga kompetens och prisnivåer.

Eftersom plattformen har funnits länge finns det även många lösningar både öppna/proprietära och gratis/betalvarianter. Man hatr mer att välja på om man väljer .net-plattformen.

När jag utvecklar så ser jag till hur stor marknaden är för plattformen och då är 90% helt enkelt en större marknad än allt annat, valet blir ganska enkelt.

Att kostnaden för .net-plattformen skulle vara högre än en myt, licenskostnaden är försummbar med ingångskostnader på 0 kr för Visual Studio i deras billigaste versioner.

Net-plattformen är redan från början byggd på en objektorienterad grund och den är lätt att skala upp till större applikationer/miljöer.

PHP har först ganska nyligen fått en delvis objektbaserad programmeringsparadigm, det jag sett av den delen lämnar mycket att önska, även om de jobbar på att förbättra den delen. De har långt kvar innan de kommer upp i en acceptabel nivå för min del.

Installationen av programvaran för PHP i sig är helt under isen då man måste gå in manuellt och pilla för att få det att fungera över huvud taget.

Vill man skriva program med få trader så har Microsft utvecklat språket F# som är ett funktionellt språk där man kapat antalet programrader med över 90% men syntaxen blir ju ganska kraftfull. Jag har bara testat F# helt kort men det blir extremt lite programkod för samma funktionalitet, jämfört med traditionella programspråk som VB, C# eller PHP. Nackdelen är att det finns väldigt få utvecklare som jobbat med F# än så länge.

webthigern 2011-02-20 23:37

Citat:

Ursprungligen postat av ConnyWesth (Inlägg 20393891)
Ser man det ur ett affärsmässigt perspektiv så är Microsoftplattformen ganska självklar då 90% av företagen använder deras plattform som huvudinriktning.

Tack för ditt uttömmande svar CW. Det var bra information för mig som ju ser det hela ur ett affärsmässigt perspektiv snarare än utvecklingsmässigt.

har ni några tips på bra byråer eller fristående konsulter som jobbar i .net (samt kanske även i php). Det jag skall göra är som sagt inte tekniskt svårt, det behöver bara vara idiotsäkert! =)

Hur bygger Fortnox sina applikationer? Länk till Fortnox Lön Demoläge

Jag kommer ta inledande kontakt med dem i veckan som kommer och givetvis kommer dem kunna svara på det, men jag tänkte nu när vi ändå pratar om det. Det kommer troligen bli mot deras tjänster jag skall bygga mitt egna lilla "interface".

Mvh

taz76 2011-02-21 00:34

Citat:

Ursprungligen postat av ConnyWesth (Inlägg 20393891)
Installationen av programvaran för PHP i sig är helt under isen då man måste gå in manuellt och pilla för att få det att fungera över huvud taget.

Ehm.. om du ska uttala dig om såna saker så se till att ha rätt information. Det där är rent av felaktigt idag. Kan säkert ha varit så för många, många år sen men absolut inte nu.

Jag kör apache + php på windows för utveckling och drift så brukar det ofta vara apache + php i linux. Har installerat på både operativsystem och har aldrig de senaste fem åren haft problem som du säger - det enda man behöver göra är att finslipa lite inställningar med det är också som sagt finslipa.

taz76 2011-02-21 00:38

Citat:

Ursprungligen postat av webthigern (Inlägg 20393903)
Hur bygger Fortnox sina applikationer? Länk till Fortnox Lön Demoläge

Fortnox bygger i php =)

pelmered 2011-02-21 00:39

Till att börja med måste vi nog få faktan rätt här.
Jag har väldigt svårt att tro att 90% av alla svenska företag använder .Net, eller vad menar du med det Conny?
Sedan är jag väldigt tveksam till att man har fler alternativ när man väljer .Net än PHP. Det kryllar av system och ramverk för PHP och de allra flesta är gratis och open source.

Och nej, det är inte bara en myt att .Net-plattformen generellt sett är dyrare än PHP. Vad är det som är dyrare i PHP? Licenser existerar nästan inte ö.h.t., utvecklarna har generellt sett lägre lön, plattformen kräver mindre serverresurser, nästan alla system och ramverk är open source och helt fria.

Att något är stabilt som i att det funnits länge på marknaden kan ju lika gärna betyda att plattformen är föråldrad, därmed inte sagt att .Net nödvändigtvis är det dock.

Nästan alla utvecklare som kan och jobbar med både .Net och PHP föredrar vad jag vet nästan alltid PHP. Klika gärna i trådarna här i forumet, till exempel: http://www.wn.se/t1046408.html , http://www.wn.se/t1045869.html eller http://www.wn.se/t1046167.html

Fortnox verkar köra PHP.

tartareandesire 2011-02-21 09:40

Conny, 90% av alla företag kör .NET? Varifrån kommer den siffran om jag får fråga? Har mycket svårt att tro på det idag när allt fler går över till open source för var dag som går. Till och med myndigheter i våra grannländer har exempelvis gått över till Open Office.

De personer i tråden som skriver att det ena programmeringsspråket är att föredra framför det andra bör du ta med en nypa salt. Vilken plattform du själv väljer är tämligen irrelevant då kommunikationen mellan system via API är (ska vara) plattformsoberoende.

Anders Larsson 2011-02-21 09:57

Citat:

Ursprungligen postat av ConnyWesth (Inlägg 20393891)
Ser man det ur ett affärsmässigt perspektiv så är Microsoftplattformen ganska självklar då 90% av företagen använder deras plattform som huvudinriktning.

Jag skulle vilja komma med 2 invändningar.

När vi pratar om webbplattformar stämmer inte dina siffror öht. Enligt w3techs har Apache 69% av marknaden jämfört med 19% för IIS.
http://w3techs.com/technologies/overview/web_server/all

Visserligen går det utmärkt att köra Apache i en Microsoft-miljö, så om vi istället tittar på vilket operativsystem som webbservrar kör på, är 64% unixbaserade och 35% windowsbaserade.
http://w3techs.com/technologies/over...ing_system/all

Ajdå, nu vart ju siffrorna sämre för min tes. Vi tittar vidare, och ser att PHP har 75% av marknaden jämfört med 23% för dot.net. Visst är statistik härligt :)
http://w3techs.com/technologies/over...g_language/all

Sen skulle jag säga att det inte alltid är optimalt att välja den största plattformen. Det brukar oftast innebära att det finns en mängd konkurrenter och konsulter. Den som idag sitter på kompetens tex Cobol, tjänar antagligen mer, bra mycket mer, än en certifierad MS-utvecklare.

Ja, det är svårare att få uppdrag, men uppdragen torde ge bättre betalt. Men det är en jäkligt svår balansgång. Tjänar man för mycket pengar kommer fler att röra sig mot den marknaden, och priserna går ner.

Jan Eriksson 2011-02-21 10:25

Citat:

Ursprungligen postat av webthigern (Inlägg 20393879)
@Jan,

Varför är valet så enkelt? Det är just dessa små anledningar jag vill få fram! =)

För mig är valet enkelt eftersom jag tycker att jag har mer möjligheter i .NET än PHP. Jag utvecklar både webb- och Windows-applikationer. Så i mitt fall är valet enklare tack vare att jag genom en plattform och ett verktyg kan göra så mycket mera. Eftersom jag kan skapa så många olika lösningar genom .NET så har jag så många flera möjligheter än vad jag skulle ha haft i enbart PHP. Detta var orsaken till att jag lämnade PHP.

Ska du enbart ha en webb-applikation så tycker jag att man kan lösa dina önskemål med både PHP och .NET. Där gäller det att hitta en som kan lösa dina önskemål, till det pris som ni vill betala och som ni trivs att arbeta med.

Ska ni bygga vidare tex att det blir en windows-applikation eller en applikation till Windows Phone så skulle jag rikta in mig på någon som kan .NET och som kan leverera hela lösningen.

Nihilnovi 2011-02-21 20:00

Citat:

Ursprungligen postat av ConnyWesth (Inlägg 20393891)
När man väljer plattform från scratch så har man mer saker att tänka på än programspråk. Man måste fundera på hur "stabil" plattformen är, dvs har den funnits ett antal år, vilken är marknadsledande, hur länge har leverantören funnits på marknaden m.m.

Dessa faktorer spelar helt olika roll om man ser det ur ett affärsmässigt perspektiv, dvs som många stora företag gör, jämfört med om man ser det ur en teknikfokuserad som tycker det är kul med nya plattformar och som är beredd att underhålla paralella plattformar (kostar dubbelt så mycket).

Ser man det ur ett affärsmässigt perspektiv så är Microsoftplattformen ganska självklar då 90% av företagen använder deras plattform som huvudinriktning.

Det finns miljontals utvecklare som behärskar plattformen runt om i världen i alla möjliga och omöjliga kompetens och prisnivåer.

Eftersom plattformen har funnits länge finns det även många lösningar både öppna/proprietära och gratis/betalvarianter. Man hatr mer att välja på om man väljer .net-plattformen.

När jag utvecklar så ser jag till hur stor marknaden är för plattformen och då är 90% helt enkelt en större marknad än allt annat, valet blir ganska enkelt.

Att kostnaden för .net-plattformen skulle vara högre än en myt, licenskostnaden är försummbar med ingångskostnader på 0 kr för Visual Studio i deras billigaste versioner.

Net-plattformen är redan från början byggd på en objektorienterad grund och den är lätt att skala upp till större applikationer/miljöer.

PHP har först ganska nyligen fått en delvis objektbaserad programmeringsparadigm, det jag sett av den delen lämnar mycket att önska, även om de jobbar på att förbättra den delen. De har långt kvar innan de kommer upp i en acceptabel nivå för min del.

Installationen av programvaran för PHP i sig är helt under isen då man måste gå in manuellt och pilla för att få det att fungera över huvud taget.

Vill man skriva program med få trader så har Microsft utvecklat språket F# som är ett funktionellt språk där man kapat antalet programrader med över 90% men syntaxen blir ju ganska kraftfull. Jag har bara testat F# helt kort men det blir extremt lite programkod för samma funktionalitet, jämfört med traditionella programspråk som VB, C# eller PHP. Nackdelen är att det finns väldigt få utvecklare som jobbat med F# än så länge.

Perfekt exempel på nån som inte har en blekaste aning om vad de pratar om.

Citat:

Ursprungligen postat av ConnyWesth (Inlägg 20393891)
Ser man det ur ett affärsmässigt perspektiv så är Microsoftplattformen ganska självklar då 90% av företagen använder deras plattform som huvudinriktning.

Bara för att man kan posta på ett forum betyder det inte att man ska ta och hitta på statistik för att man själv saknar erfarenhet i dagens marknad för att ge konkreta exempel.

Citat:

Ursprungligen postat av ConnyWesth (Inlägg 20393891)
Det finns miljontals utvecklare som behärskar plattformen runt om i världen i alla möjliga och omöjliga kompetens och prisnivåer.

Eftersom plattformen har funnits länge finns det även många lösningar både öppna/proprietära och gratis/betalvarianter. Man hatr mer att välja på om man väljer .net-plattformen.

Det finns betydligt fler utvecklare och affärsmässig kompetens inom PHP, detta beror enkelt på att det finns fler företag som väljer LAMP som plattform, till skillnad från ditt ogrundade påstående att 90% av företag använder sig av MS teknologi för deras websystem. Detta kanske var så 1997, sluta gärna lev i fel årtusende, man har BETYDLIGT fler färdiga lösningar och system att plocka på sig med PHP.

Citat:

Ursprungligen postat av ConnyWesth (Inlägg 20393891)

När jag utvecklar så ser jag till hur stor marknaden är för plattformen och då är 90% helt enkelt en större marknad än allt annat, valet blir ganska enkelt.

Att kostnaden för .net-plattformen skulle vara högre än en myt, licenskostnaden är försummbar med ingångskostnader på 0 kr för Visual Studio i deras billigaste versioner.

Jag vet inte i vilken värld du lever i, men jag kan sätta vilket antal pengar som helst på att fler företag kör LAMP än MS. Jag tror du helt enkelt sprider MS-propaganda för att du som person föredrar det.

Kostnaden kan jag hålla med om, däremot. Men kan kan inte glöma att en LAMP miljö kostar 0:-.

Citat:

Ursprungligen postat av ConnyWesth (Inlägg 20393891)
Net-plattformen är redan från början byggd på en objektorienterad grund och den är lätt att skala upp till större applikationer/miljöer.

PHP har först ganska nyligen fått en delvis objektbaserad programmeringsparadigm, det jag sett av den delen lämnar mycket att önska, även om de jobbar på att förbättra den delen. De har långt kvar innan de kommer upp i en acceptabel nivå för min del.

Du har för lite erfarenhet med PHP, inte så mycket mer att säga här. Det är som att jag skulle sätta mig i en F1 bil , köra den en del, och grundat på MIN tid säga "fan grabbar, det är en del kvar innan det här är en bra F1 bil", medans nån som vet hur de ska köra den vinner hela racet. Jag må ha kört många andra typer av bilar, men bara för att jag inte förstår mig på eller kan just den här typen betyder det inte att den behöver förbättras.

Citat:

Ursprungligen postat av ConnyWesth (Inlägg 20393891)
Installationen av programvaran för PHP i sig är helt under isen då man måste gå in manuellt och pilla för att få det att fungera över huvud taget.

Det var det här som fick mig att svara på ditt inlägg. Ge mig en linux box så har jag en full LAMP miljö igång på under 2 minuter.

sudo apt-get install apache2 php5 libapache2-mod-php5 mysql-server phpmyadmin
sudo /etc/init.d/apache2 restart

Så , färdig miljö att börja utveckla i. Fan vad svårt och pilligt det var, man vart fan tvungen att trycka på "ENTER" hela två gånger... Suck, och nu har vi också en databasserver installerad , med ett grafiskt interface!


För skojs skull körde jag upp en snabb vps på vårt konto hos Glesys, det tog hela 3 minuter och 21 sekunder från start till slut att ha en full PHP server online med mysql & phpmyadmin konfigad(mysql & phpmyadmin stog för över 2 min av den totala tiden). Dessutom satt jag upp en virtualhost miljö i apache på vägen så jag kan styra ett helt nätverk av sajter från samma maskin. Allt under lika lång tid det tar att värma en Billys pizza, VARFÖR SKA OPENSOURCE VARA SÅ SVÅRT OCH KOMPLICERAT? :(

edit: Jag framstår som extrem PHP-fanboy märkte jag efter jag läst igenom mitt inlägg, detta var inte meningen. Det finns absolut många fall där en .NET miljö är ett självklart val över PHP. Min reaktion är enbart riktad mot de fel mellan .NET och PHP som Conny la fram som fakta när de absolut inte är det. Jag tycker att på publika forum måste man säga ifrån för att hålla en hälsosam nivå av bra information som man kan förlita sig på, bara för att nån har varit medlem här i alla år och har 5000+ poster betyder inte att de har rätt mer än någon annan.

dAEk 2011-02-21 21:15

Citat:

Ursprungligen postat av webthigern (Inlägg 20393791)
Jag skall utveckla en tjänst som bygger på en koppling mellan ett webbgränssnitt och ett ekonomisystem/beställningssystem. API:t är baserat på dataöverföring via xml.

(Jag vet inte vad systemet är skrivet i, men det borde kvitta?)

Sorry, orkar inte läsa igenom alla mitt-språk-är-bättre-än-ditt-inlägg som man ser här på slutet så med risk för att upprepa vad någon redan har sagt:

Ja, vilket språk du väljer kvittar. Xml är plattformsoberoende och så länge informationen som skickas från och till systemet sker i Xml-form är det skitsamma vilken plattform eller språk ni väljer. Dom flesta moderna språk har bra stöd för Xml idag.

tartareandesire 2011-02-21 22:45

Citat:

Ursprungligen postat av Luncode (Inlägg 20394037)
Kul att ingen verkar ha reagerat på "eller rentav något annat språk". Till exempel Ruby, Python och Java är ju alldeles utmärkta alternativ. När det gäller Ruby och Python är det dock svårt att hitta svenska utvecklare, eftersom inget av språken har slagit igenom här av någon anledning.

Men ska man lägga ut ett sådant här jobb till konsulter kan det spela mindre roll vilken miljö de arbetar i, eftersom man kan nå liknande resultat i alla miljöer (fast personligen skulle jag inte utveckla i en microsoftutvecklad miljö ens under pistolhot). Jag skulle lägga energin på att hitta vettiga konsulter istället, för det kan vara nog så svårt.

Jo, men det är sällan man får en utvecklare på livstids tjänst så det kan nog vara smart att välja något av de mer välanvända språken, samtidigt som man då inte heller begränsar sig om man bosätter sig på webbhotell.

pelmered 2011-02-22 00:23

.Net är väl utbrett både bland företag, myndigheter och andra statliga institutioner men det behöver ju inte betyda att det är den bästa lösningen bara för att någon försäljare övertygat dem om att det är den bästa lösningen.
Jag tror att en ganska stor del av alla företag som idag kör .Net skulle välja en mer öppen lösning, som t.ex. Java eller PHP, om de fick möjligheten att bygga om allt ifrån grunden och byta kompetensen och kunskapen som finns. Men eftersom det inte praktiskt eller ekonomiskt möjligt hänger systemen kvar och kommer göra det länge.

Om man helt bortser ifrån webben så är väl dessutom Java är större än .Net i Sverige bland företag?
Javakompetensen bland IT-utbildade i Sverige är i genomsnitt betydligt högre än .Net-kompetensen. Under lång tid har Sveriges universitet och högskolor nästan uteslutande lärt ut Java och de flesta av de som har en äldre utbildning har lärt sig .Net på annat håll.

Min kompetens ligger inom Java och PHP men jag är ändå övertygad om att det finns många fördelar med .Net och många fall där det lämpar sig bättre.
Jag skulle be dig om råd av kunniga konsulter som kan sätta sig in i er verksamhet och era framtida planer för att diskutera vilken plattform som är bäst. Ännu bättre om du frågar om råd vid detta valet ifrån fler håll då olika företag tenderar att dra åt något håll.

Jine 2011-02-22 03:46

Ur ett affärsmässigt perspektiv tror jag det blir billigast både på kort sikt och lång sikt att använda sig att open source-communityn. Jag anser också (som tidigare skrivits innan i tråden) att PHP är både mer använt och har större utvecklarbas.

Det anser JAG vara bra. Men om det är ren driftsäkerhet skulle du ju förvisso kunna välja t.ex. Erlang, som är utvecklat av Ericsson för en härrans massa år sedan. Utvecklarbasen är nästan obefintlig, men du kan få till oslagbar redundans och driftsäkerhet.

Sen.

Oavsett hur hostingen ser ut idag, kommer det antagligen komma en dag när du antagligen måste gå ifrån webbhotell till vps / dedikerad server. Då tillkommer genast licenskostnader för både Windows och ev. extrakomponenter.

Något du får helt gratis med LAMP-miljö.



Resultatet kommer bli detsamma oavsett vad du väljer, tänk på det.
Slutprodukten kommer inte förändras. Möjligheterna i båda språken är detsamma.

Jag anser valet är självklart, för lets face it - det är en kostnadsfråga. Det är det alltid.
Spendera överblivna pengar på att optimera, testa och sätt systemet i framkant istället för att betala dyra pengar till (i mitt tycke) väldigt överbetalda .NET utvecklare.


EDIT:

Förslag:

* GleSYS VPS (256mb ram, 5gb hdd, 50gb transfer) 87kr/mån ink moms
* Apache 2.2 (gratis)
* MySQL 5.1 (gratis)
* PHP 5.3 (gratis)
* CodeIgniter 2.0 (gratis)
* BaseCamp från 27 signals (gratis för 1 projekt)
* 1 utvecklare (frilans duger fint, finns många duktiga utvecklare här på forumet)
* Någon som kan underhålla systemet (Samma frilansare skulle kunna teckna ett serviceavtal på några timmar/mån max)
* Under en månads utveckling ink. test, möten, kommunikation + allt.

Jag tror det är fullt genomförbart.
Codeigniter är ett PHP-framework som att sajten både får korrekt OOP kod och MVC struktur.
Basecamp är projekthanteringsverktyg där kommunikation kan ske mellan er, lägga upp tasks, screenshots, buggrapporter.. you name it.
VPS är att föredra pga. driftsäkerheten och upptid. Binero mfl. har ju enorma problem med precis det.
Er utvecklare bör kunna konfigurera LAMP-miljön, dom flesta brukar klara av det (det är som nämnt ovan - inte speciellt svårt)

EDIT2:

Och denna miljö blir då även skalbar, missade att nämna det.
VPS:en kan uppgraderas rejält, men skulle inte det räcka - så kan man även gå över till både dedikerad server med "i stort sett" ett knapptryck.
Skulle det endå inte räcka, finns det mängder med gratis lastbalanserare och verktyg för att göra det möjligt.

Förövrigt kan jag nämna att Emocore.se hostas på en LAMP-miljö - på två servrar, och då handlar det om 30milj+ sidvisningar i månaden. Utgifter för licenser och annat är noll, underhållet är nästan inget då servern sköter det mesta (ink. säkerhetsuppdateringar som appliceras automagiskt)

danjel 2011-02-23 12:46

Citat:

Ursprungligen postat av Luncode (Inlägg 20394037)
.... Jag skulle lägga energin på att hitta vettiga konsulter istället, för det kan vara nog så svårt.

Håller med där, det är den enskilt viktigaste faktorn för framgång.

Annars skulle jag i en roll som beställare styra valet av applikations/systemdesign m.m och göra det så enkelt som möjligt, förmodligen undvika frameworks då det kan skapa system som visserligen är bra gjorda men med för mycket komplexitet.
Exempel om man för PHP kör Zend framework och Doctrine kombinerat, det blir då rätt svårt för en ny utvecklare att hoppa in snabbt med uppsättning av miljöer m.m


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 00:05.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson