WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Domännamn (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Binero har låtit betalda .SE-domäner deaktiveras (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1046306)

Marcus 2011-02-03 19:04

Binero har låtit betalda .SE-domäner deaktiveras
 
Jag har för mig att jag läste en tråd om detta tidigare här på WN - och att någon varnade för att ha sina .SE-domäner registrerade hos Binero, men eftersom det finns så mycket trådar om Binero kan jag inte längre hitta den efter flertalet sökningar här på WN? Tipsa mig gärna om var den finns (om den nu fortfarande finns kvar)?

Hur som helst så vill jag bara åter igen varna för att lita blint på att ha era domäner registrerade hos Binero.


Jag betalade i slutet av November för förlängning av ett större antal .SE-domäner som är registrerade hos Binero. Flera av domänerna har varit registrerade i många år. Jag fick bekräftelse från Binero att domänerna där bl.a. det här stod: "Tack för din betalning!
Det här automatiska e-postmeddelandet är ditt kvitto för betalningen."
- samt en lista på samtliga domäner som jag förlängt.

Trots betalningen och bekräftelsen från Binero på mottagen betalning, upptäckte jag idag att drygt 20-talet av de domänerna som jag valde att förlänga och betala ej har förlängts och står markerade som "Deaktiverade" hos IIS sedan ett par veckor samt har markerats med ett Avregistreringsdatum.

Jag mailade givetvis Binero och bad dem åtgärda detta snarast, och gav exempel på två domäner, men bad dem säkerställa att det inte fanns fler domäner som också var deaktiverade och på väg att avregistreras trots att de är betalda. Efter flera timmar så fick jag slutligen svar från dem "Jag kan inte se att det skulle vara någon annan som inte har förnyats. Beklagar verkligen att de inte har förnyats som de skulle ha gjorts."

Nu är det ju dock så att jag säkert vet att det fanns fler domäner - men dessa hittade uppenbarligen inte Binero trots att jag specifikt påpekat och bett dem om att se över så att det inte faktiskt fanns fler domäner som var på väg att avregistreras.


Om nu inte Binero tar ansvar för det här så borde väl åtminstone IIS ha något regelverk för att Registratorerna måste ta sitt åtagande på allvar för att fortsätta få vara Registrar?

Maccke 2011-02-03 19:12

Riktigt tråkigt när sånt sker. Att det ens är möjligt? Hoppas det löser sig med dina Binero problem, även om jag tvivlar på att de kommer erbjuda skälig kompensation för de domäner som de ej förnyat.

Sweely 2011-02-03 19:17

Säger som Maccke: att det ens är möjligt... fy för Binero. Det vore nice ifall IIS slängde bort Binero.

FredrikNas 2011-02-03 19:25

Vad händer med domänerna nu?

För när datum för avregistrering är satt så är det väl för sent att förnya?, eller är det datum för release som gäller som gräns? Kan IIS överstyra detta om pappersbevis finns?

captaindoe 2011-02-03 19:40

Citat:

Ursprungligen postat av FredrikNas (Inlägg 20391329)
Vad händer med domänerna nu?

För när datum för avregistrering är satt så är det väl för sent att förnya?, eller är det datum för release som gäller som gräns? Kan IIS överstyra detta om pappersbevis finns?

Jag är nästan hundra på att det är datum för release som gäller som gräns. Allting annat vore högst osannolikt.
För .com är jag i alla fall säker på att det är release som är gränsen, kan dock inte uttala mig 100% säkert med .se.

Internet Sweden 2011-02-03 19:44

Det Marcus råkat ut för är naturligtvis inte alls bra eller till Bineros favör.
Men återigen så verkar det som att följande fyra kommentarer inte är "fullt så uppdaterade" med vad en deaktivering innebär, så vi tar det igen.

Citat:

Förfallodatum
Ett domännamn kan registreras med en period mellan 12-120 månader. Förfallodatum som visas i sökresultatet är det datum då den innevarande registreringsperioden förfaller. .SE använder dock så kallat effektivt förfallodatum vilket i praktiken innebär att domännamnet förfallet först den 1:a i månaden efter det datum som visas här.

Deaktiveringsdatum
Om registreringsavgiften inte betalas i tid deaktiveras domännamnet på detta datum. Det innebär att domänen slutar fungera på Internet, men det är fortfarande registrerat på samma innehavare i .SE:s register. Fram till avregistreringsdatumet kan innehavaren fortfarande återta domännamnet och förnya sin registrering.

Avregistreringsdatum
Om innehavaren inte återtar domännamnet efter att det har deaktiverats så avregistreras innehavaren från och med detta datum. Domännamnet placeras då i karantän hos .SE fram till datumet för dess frisläppande.

Datum för frisläppande
På detta datum släpps domännamnet fritt och kan registreras av en ny innehavare. Det sker tidigast klockan 04.00 UTC (svensk tid klockan 05.00 vintertid, klockan 06.00 sommartid).
Källa:http://www.iis.se/domaner/registrera...kan-bli-lediga

Deaktiveringsperioden är 60 dagar
(Under Deaktiveringen kan domänen förnyas och/eller registrarflyttas)
Karantänsperioden är slumpvis 5-25 dagar
(När domänen gått in i karantän, finns inte längre någon möjlighet att förnya domänen, utan den kommer att frisläppas.)

daniel_ 2011-02-03 20:06

Jag tror inte problemet är relaterat till .SE-domäner utan Bineros automatiska system överhuvudtaget. Jag hade exakt samma problem hos Binero, också i november, men med .NU-domäner.

Marcus 2011-02-03 20:11

Som Internet Sweden säger så kan domänerna förnyas, vilket också skett med de 2 första domänerna. Jag väntar fortfarande på bekräftelse från Binero angående de övriga domänerna, som de hittills inte uppmärksammat eller lyckats identifiera vilka de är. Som en referens så kan ni ju kika på t.ex. "speldesigner.se"

Visst kan jag förflytta domänerna till en annan Registrar (förutsatt att Bineros kontrollpanel fungerar för att generera AUTH-kod istället för att endast ge felmeddelanden i stil med "Ett feluppstod när auktoriseringskoden skulle hämtas, vänligen kontakta [email protected], du kan även pröva att vänta ca 10 minuter och försöka igen."). Vidare har jag ju även redan betalat för domänerna hos Binero och borde ju inte behöva betala för dem igen för att få dem förlängda...

Marcus 2011-02-03 21:06

Citat:

Ursprungligen postat av daniel_ (Inlägg 20391336)
Jag tror inte problemet är relaterat till .SE-domäner utan Bineros automatiska system överhuvudtaget. Jag hade exakt samma problem hos Binero, också i november, men med .NU-domäner.

Skrämmande att de inte har åtgärdat problemet ännu.

Givetvis tråkigt att "hänga ut" företag såhär när man i övrigt är nöjda med deras tjänster. Men vanligtvis brukar det åtminstone hjälpa till att snabba på åtgärder av felen. I Bineros fall verkar det tyvärr tydligen inte vara fallet.

tartareandesire 2011-02-03 21:40

Oavsett vad man tycker om Binero i nuläget så bör man ALLTID kontrollera domänerna utanför systemet och se till att de verkligen förlängs. Sådant här har skett hos flera andra registrarer tidigare och det lär knappast vara sista gången det händer.

AnOnYmUs 2011-02-03 21:56

Helt galet. Jag undrar om det inte är en kund som förlorat sina premiums med tanke på att det har varit en del bra namn på sistone tid som släppts. Jag snappade en ganska nyligen och den hade varit hos Binero tidigare.

Erik Stenman 2011-02-03 22:26

Jag har haft stor nytta av domainz.se. Särskilt mailfunktionen som varnar vid varje whois-ändring.

Isak 2011-02-03 22:59

Riktigt allvarligt. Miljonbelopp kan ju forloras pga slarv och nochalans fran Bineros sida. Hoppas verkligen de undersoker hur detta kan handa. Tycker det vore lampligt med en forklaring i detta forum da manga ar oroliga.

kippex 2011-02-03 23:05

En vän till mig var i kontakt med Bineros support först via mail och därefter telefon och fick noggrant förklarat för sig att det inte gick att förnya en deaktiverad domän.

Först efter tredje försöket då han citerat iis.se lät dom honom förnya den :)

Edit: Kombinera det med att dom först inte förnyar domänen när man betalt och då låter den bli deaktiverad - för att sen inte veta om att man kan förnya en deaktiverad domän.

digi 2011-02-04 02:29

Citat:

Ursprungligen postat av Erik Stenman (Inlägg 20391362)
Jag har haft stor nytta av domainz.se. Särskilt mailfunktionen som varnar vid varje whois-ändring.

+1 på den!
Förnyade en domän igår och fick mail 5min senare om att min whois-info var ändrad. Sjukt smidigt! :)

MRDJ 2011-02-04 08:44

Citat:

Ursprungligen postat av daniel_ (Inlägg 20391336)
Jag tror inte problemet är relaterat till .SE-domäner utan Bineros automatiska system överhuvudtaget. Jag hade exakt samma problem hos Binero, också i november, men med .NU-domäner.

Även jag hade samma problem med 2 st .nudomäner som dem "glömde" registrera i december..
Mailade dem och dem löste dock problemet ganska snabbt.. och dem bad om ursäkt..

erdistfroh 2011-02-04 09:27

Eftersom jag har 75% av mina domäner hos Binero har jag nu skaffat ett konto hos domainz för att vara på den säkra sidan.

Marcus 2011-02-04 17:31

Binero har i alla fall slutligen svarat på mitt email och åtgärdat domänerna - inklusive speldesigner.se (som jag hänvisade på förra sidan) som är aktiverad nu igen.

En del av deras förklaring/problematiken är det stora antalet domäner jag har registrerat hos Binero och att jag tydligen fortfarande ligger på deras 1.0-plattform. Det ska tydligen vara betydligt säkrare process för 2.0.

Själv har jag ju lite svårt att acceptera att jag inte tidigare blivit flyttad till 2.0 om nu kombinationen av många domäner och att ligga på deras 1.0-plattform är dum. Nåja, hoppas det löser sig och att man slipper problem framöver.

Som någon sa tidigare så bör man ju som sagt själv hålla ett öga på sina domäners registreringsperioder och liknande. Men kommer man över ett visst antal så kanske man inte alltid lyckas upptäcka dem om man nu inte vill göra annat än bevaka dem.

Hur som helst så tyder det här inte minst på att det finns ett bra utrymme för tjänster som bevakar domännamn. Binero borde kanske köpa in sig i Domainz? :)

Fredrik-s 2011-02-05 14:46

Hur gör ni för att hålla koll på .NU-domäner så att dem förlängs? Vad jag vet så ändras datumet precis den dagen då domännamnet skulle löpt ut. Dvs även fast man betalat in innan utgångsdatum så syns det inte - i en WHOIS - förens datumet har kommit.

Som sagt hur håller ni koll på .NU-domäner?

Jimpsson 2011-02-05 14:59

Citat:

Ursprungligen postat av Fredrik-s (Inlägg 20391512)
Hur gör ni för att hålla koll på .NU-domäner så att dem förlängs? Vad jag vet så ändras datumet precis den dagen då domännamnet skulle löpt ut. Dvs även fast man betalat in innan utgångsdatum så syns det inte - i en WHOIS - förens datumet har kommit.

Som sagt hur håller ni koll på .NU-domäner?

Har hört från folk som tappat domäner från andra registrars också. Jag själv är dock inte ett dugg oroad då jag använder tjänsten Domainz för samtliga av mina domäner, tjänsten påminner mig när domänerna håller på att löpa ut. Får även information om WHOIS-ändringar.

Rekommenderar Domainz starkt.

Ingo 2011-02-05 16:23

Det är som sagt allvarligt i vilket fall som helst om sådana här saker uppstår och då går det inte skylla på att man går över från 1.0 till 2. Vore intressant av Binero att kommentera detta och noga se vad som gått så snett.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:45.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson