WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Allmänt (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=2)
-   -   Paradise Business Camp-träff den 28:e dec i Stockholm (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1045489)

clirre 2010-12-20 22:00

Paradise Business Camp-träff den 28:e dec i Stockholm
 
Hej,

För er som följt tråden "Vill du jobba från ett varmare land i vinter?" (http://www.wn.se/t1044055.html) som handlar om Paradise Business Camp 2011 och antingen anmält dig eller överväger att komma så komma vi ha en PBC-träff i Stockholm kl 19 i Stockholm.

Träffen syftar till att alla ska få träffa varandra innan och att de som fortfarande är lite osäkra ska få se lite av ansiktena på de som ska åka och förhoppningsvis våga det fantastiska steget att jobba ifrån Thailand i vinter.

Beroende på om ni vill äta eller bara dricka så föreslår jag Phi Phi Island (Birger Jarlsgatan 121, för äta) eller Allmänna Galleriet vid Fridhemsplan (bara dricka), så skriv gärna om hellre äter än bara dricker. Jag följer tråden och bokar i såna fall bord till de som tackat ja.

För er som inte känner till vad Paradise Business Camp är så är det en sorts WN-träff deluxe där ett gäng (åtta personer inbokade såhär långt) som kommer att arbeta ifrån Thailand (Hua Hin närmare bestämt) nästa år mellan februari och mars. Tanken är att alla ska få prova på att jobba från ett varmt och billigt land på distans med sina idéer och att främja samarbete och nätverkande. PBC är helt till självkostnadspris.

Vi ses den 28:e december!

// Christoffer

pelmered 2010-12-23 01:20

Verkligen ett fantastiskt initiativ!

Jag önskar att jag hade möjlighet att åka med, men det passar inte så bra.
Jag hoppas allt går bra och att ni gör samma sak nästa år, då skulle det förmodligen passa mycket bättre. Återigen, lycka till!

clirre 2010-12-25 22:41

Tack så mycket, det kommer bli grymt roligt! Vi är ett gäng som kommer på PBC-träffen nu och det ser ut att bli restaurangen. Ska kolla upp det imorgon och återkommer i tråden och på bloggen, om nån eftersläntrare bestämmer sig sent.

clirre 2010-12-27 10:38

Vi har nu bokat bord på Phi Phi Island på Birger Jarlsgatan kl 19, till de som anmält sig. Om någon mer vill följa med så hör av er till mig direkt på [email protected].

inpbox 2011-01-04 09:06

Läste om det i metro idag på vagnen :)

jonny 2011-01-04 11:14

Ja, grattis till artikeln. Rolig bild var det också.

Bara jag 2011-01-04 11:21

Kul att det blir av och att det uppmärksammas!
Lycka till!


Metros artikel här

Fredrik-s 2011-01-04 11:25

Såg er också i Metro, blev lite förvånad. Där är ju dem ju :)

Helix 2011-01-04 11:34

Ja, trevligt på många sätt, men jag hoppas att ni inte har några fiender som tar artikeln och skickar ner till Immigration i Thailand, då ni inte får arbeta där nere ... jag skulle nog hålla lägre profil än så ...

Captain Thailand 2011-01-04 11:57

Hej,

Mycket trevligt med kreativa intiativ som förverkligas! Grattis till artikeln!

Skulle någon/några av er ha vägarna förbi Samui bjuder jag gärna på en middag etc.

Lycka till med både träffen och jobb-resan!

Ps. Terabyte har rätt i att det krävs arbetstillstånd för att jobba här (även med en medhavd laptop gentemot hemlandet, även om detta i praktiken givetvis är otroligt svårt för myndigheter att kontrollera). Arbetstillstånd kan man tyvärr ej skaffa i kombination med vanligt turistvisum. Hursomhelst har ni kanske redan tänkt på detta?!

klein 2011-01-04 12:37

Instämmer! Verkligen en kul idée!..Har dock personligen inte möjlighet medverka, annars skulle de vara lockade..

Det kanske kan sälja TV rättigheterna, så man få se annat än Paradis Hotel på TV..:-)



Citat:

Ursprungligen postat av ITisGood.se (Inlägg 20384773)
Verkligen ett fantastiskt initiativ!

Jag önskar att jag hade möjlighet att åka med, men det passar inte så bra.
Jag hoppas allt går bra och att ni gör samma sak nästa år, då skulle det förmodligen passa mycket bättre. Återigen, lycka till!


clirre 2011-01-06 04:13

Tack för alla lyckönskningar.

Captain Thailand 2011-01-06 08:04

Hej,

Som sagt, ser ingen att ni jobbar är risken obefintlig att något trist händer, men var försiktiga. Folk kan vara avundsjuka/konkurrensskygga, även i Thailand. I dagarna gjorde man exempelvis en razzia i Phuket mot utländska (i detta fallet ryska) turistguider exempelvis. Det var thailändska turarrangörer som tröttnat på konkurrensen. Det är enligt thailändsk lag omöjligt för en icke-thai att arbeta lagligt som turistguide i landet. Charterbolagens personal har kommit runt detta genom att benämna personalen som gästmottagare etc.

Off topic:

Jag känner till västerlänningar (inkl svenskar) som ertappats av Immigrationspolisen när de jobbat i barer, dykshoppar och restauranger och några av dessa har satts i Immigrationshäkte i väntan på att möta en domare. Att sitta i en stekhet cell utan sängar med 30 andra interner är det bara extrema sadomachosister som gillar.

Vill inte skrämma, bara förmedla hur det kan gå för VISSA. Inte ER.

pilzecker 2011-01-10 09:39

90% av fallen då folk åker fast här nere beror antingen på att man konkurerar med Thaiare eller att man snackar för mycket om att man jobbar. Säg bara att ni studerar på distans osv. så skall det inte vara några problem.

clirre 2011-01-10 11:08

Tack för tipsen och det är värt att ta i beaktande. Nu har vi ju prytt framsidan på en nationell tidning med att "De åker till Thailand för att jobba" så det är väl lite svårt att säga att det inte var intentionen, men det behöver ju inte betyda att det är vad vi i praktiken väljer att göra när vi väl kommer hit.

Jag kommer personligen att leva på sparkapital och ett av mina största mål med resan är att lära mig Android-programmering så det är ju inte så långt bort att säga att man pluggar på distans.

Men, det är hursomhelst definitivt dock något vi kommer ta upp med projektdeltagarna. Det måste ju tas på högsta allvar.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 06:24.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson