![]() |
Vad är en rimlig responstid?
Jag har ett par konto hos olika webhotell i testsyfte. Ett av webbhotellen ger enligt Pingdom följande genomsnittliga responstid:
862 ms (http) Är detta rimligt snabbt? |
Problemet med pingdom är att dom har mätservrar bland annat i USA vilket ökar responstiden mot än ett test från Sverige.
Om du inte vet vilken latency du har till mätservrarna så är det svårt säga om det är bra eller dåligt. |
Tja, från min lokala dator så handlar det om 12-13 ms, vilket ju är bra. Frågan är hur mycket det där betyder i förhållandet till antalet samtidiga användare som använder sajten. Vad är webhotellen generellt dimensionerade för? Testade lite med loadimpact.com och fick följande:
(User load time) Clients 10 15 20 25 30 35 40 45 50 Delay (s) 2.65 2.85 3.15 4.37 5.05 7.81 7.14 7.77 9.97 Ser ok ut (väl?). Nu är det ju bara en testsida som är tillgänglig just nu... |
Citat:
Du kommer troligen ändå inte hamna på samma serverhårdvara som webbhotellets egen webbsida. |
Jag tolkar det som att han testar mot sin egna sida han har på olika webbhotell så det borde ge en ganska korrekt siffra. Dock som Patrikweb skriver så är väl inte Pingdom alltid så bra att ha som jämförelse.
|
Ja, det är korrekt som JensS skriver. Självklart kommer databasanrop att äta tid, men i nuläget vill jag bara se hur de olika webhotellen står i jämförelse med varandra. Givetvis går det inte att kontrollera för hur respektive server belastas över dygnets olika tider men jag tänkte mig en begränsad jämförelse över säg en vecka eller så.
Pingdom (med amerikanska servrar) är ju inget bra alternativ men vad sägs om loadimpact.com? Deras gratiskonto utgår ifrån en server i Stockholm och det är lite kul att se hur respektive webhotellserver klarar belastningen. Flera tips? |
Personligen tror jag du kommer få bättre tester om du kontaktar de webhotell du är intresserade av och kollar om de har någon slags testperiod. De flesta webhotell ger dig en "tillfällig" pekare som subdomän till sin egen host eller annan, den kan du testa på. Lägg upp en kopia av den app du tänker köra där och kör sen tester mot just den.
Det viktigaste brukar inte vara responstiden, där kommer nog de flesta ligga bra till. Driftsäkerheten och hastigheten mot databaser kommer göra en mycket större skillnad än +- några hundra ms. EDIT: Svar på nedan, enklaste är väl att starta en relativt avancerad databasfråga och se hur länge det tog för den att utföras. |
Jag har redan aktiva konton hos de berörda webhotellen. Driftsäkerheten får man ju reda på rent empiriskt antar jag, men hur kollar jag upp hastigheten mot databasen? Kan jag som webhotellkund göra det? Kommer igåg att jag kunde det när jag hade VPS-konto...
|
Citat:
|
Binero har ju stängt av loadimpact.com i deras Firewall... :( Så nu kan jag inte ens använda det för att testa belastningsgraden. Några andra tips för att dels testa webhotellets server, dels min egen hemsida och dess inre struktur?
|
Tack för svaret. Jag har nu två identiska installationer av wordpress med lite bilder och mestadels text. Vid en ovetenskaplig test mellan Binero och Oderland så tycks Oderland vara signikant snabbare (båda har HyperCache aktiverat) vad gäller laddtider. Detta alltså när det bara är en användare som belaster webhotellkontot.
Kl. är 2 på natten och nu vet jag ju inte hur många som är på resp server men det borde väl vara lågbelastningstid? Hmm... Får försöka upprepa testet mitt på dagen också. Ang Loadimpact enligt deras supportsidor (http://loadimpact.com/forum/viewtopic.php?id=133) Stockholm1: 195.178.177.177 195.178.177.178 195.178.177.179 195.178.177.180 195.178.177.181 195.178.177.182 Stockholm1 är den man kan köra via deras gratiskonto. |
Tro sjutton att dom blir blockerade.
Har man massa kunder som i tid och otid ska testa grejer så blir det jobbigt. Vissa går till och med och köper på sig "betal"-abonnemang på loadimpact. |
Ironi?
Hur ser det ut på din webhotell då? ;) |
Jag litar inte på Pingdom. Flera gånger har jag fått sms om att det skulle vara problem att nå någon av servrarna men det har aldrig varit problem för mig. Senast skedde det medans jag själv var uppkopplad mot den aktuella servern så jag är helt säker på att den inte var nere i de 5 minuter som Pingdom påstår.
|
Tack för tipset om loadimpact.
För din referenc postar jag resultatet från en joomla site som ligger på ett web-hotel i frankfurt. http://loadimpact.com/result/www.ase...2bada273cd2689 Kostnad någonstans kring 10 och 30euro per år. |
Citat:
En annan man kan testa är WebPageTest (http://www.webpagetest.org/) |
Citat:
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:09. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson