WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   E-kommers (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   PayPal - "skicka pengar till $email"-länk (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1040675)

Beakid 2010-02-25 16:13

PayPal - "skicka pengar till $email"-länk
 
Hej hej.

Skulle vilja skapa en enkel länk som tar en till "Send money"-funktionen på PayPal med email-fältet förifyllt med en e-post-adress. Har letat överallt, men hittar inget sådant någonstans. Tänker mig att länken eller formuläret innehåller en email-variabel samt url till sidan.

Någon som vet något?

PS. Länken är tänkt att implementeras på olika medlemssidor där $email är olika från sida till sida.

dstrombe 2010-02-25 16:52

Moneybookers har en liknande funktion där kunden skickas till en sida eller iFrame där de kan göra betalningen.

grundvarianten ser ut så här:
http://www.moneybookers.com/app/test_payment.pl

elofsson 2010-02-25 19:10

Du kan ju skapa "buttons" direkt via gränssnittet då du är inloggad på Paypal.

My Account > Profile > My Saved Buttons

danneskjold 2010-02-26 00:55

Skapa som sagt en egen donations-button och välj att använda en egen bild, så erhåller du en html-kod. Ta bort bilden och använd textlänk för att skicka det erhållna formuläret istället. Ex:

<form action="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr" method="post" name="paypal">
<input type="hidden" name="cmd" value="_s-xclick">
<input type="hidden" name="hosted_button_id" value="DINKOD">
<a href="#" onclick="document['paypal'].submit()">Gör inbetalning via PayPal</a> <img alt="" border="0" src="https://www.paypal.com/sv_SE/i/scr/pixel.gif" width="1" height="1">
</form>

Beakid 2010-02-26 09:13

Problemet med buttons är att de alltid har samma mottagare (en själv). Jag var ute efter en lösning där man skickade med olika email beroende på vilken användar-sida man är inne på.

Ska kolla in moneybookers, problemet där som jag ser det är att inte så många använder moneybookers :/

dstrombe 2010-02-26 10:03

@Beakid Man behöver inte vara en MB kund för att kunna använda funktionen jag skickade till dig. Det går utmärkt med vanlig bank/kreditkort eller olika lokala betalningsalternativ. Vi gör heller inte någon bakgrundsregistering.

// Daniel

elofsson 2010-02-26 10:32

Då är det bara att du skapar ett eget formulär och skiter i färdigconfade buttons så kan du speca mottagare och allt annat.

<form action="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr" method="post">
<input type="hidden" name="cmd" value="_xclick">
<input type="hidden" name="business" value="">
<input type="hidden" name="item_name" value="">
<input type="hidden" name="item_number" value="">
<input type="hidden" name="amount" value="">
<input type="hidden" name="return" value="">
<input type="hidden" name="cancel_return" value="">
<input type="hidden" name="currency_code" value="">
<input type="hidden" name="bn" value="">
<input type="hidden" name="notify_url" value="">
<input type="image" src="https://www.paypal.com/en_US/i/btn/x-click-but6.gif" border="0" name="submit" alt="">
<img alt="" border="0" src="https://www.paypal.com/en_GB/i/scr/pixel.gif" width="1" height="1">
</form>

business = mail
item_name = produktbeskrivning
item_number = unikt ordernummer typ
return = tacksida
cancel_return = sida för avbruten betalning
currency_code = SEK eller annat
bn = inte helt hundra på denna och om den är obligatorisk men kolla dokumentationen, "blabla_BuyNow_WPS_SE" bör funka
notify_url = om du vill verifiera en betalning etc så kan paypal skicka en post till denna url som du kontrollar genom att post:a tillbaka. detta är typ onödigt om man inte vill verifiera en betalning mot sitt egna system

Beakid 2010-02-26 10:43

dstrombe: Men mottagaren måste väl vara registrerad hos er ändå?

elofsson: Oh, tackar. Testar denna.

dstrombe 2010-02-26 15:30

@beakid Näe, utan det fungerar egentligen som en vanlig betalningslösning förutom att pengarna går till ditt konto.

Vi registrerar inte kunder i bakgrunden och de behöver inte vara MB kunder för att använda en MB betalningsgateway.

Danielos 2010-02-26 16:10

Tack för att du bröt mot wn's urlöjliga egenreklamsregler dstrombe, jag ska ta direkt och titta på MB's system i helgen!

Beakid 2010-02-26 16:43

Citat:

Ursprungligen postat av dstrombe (Inlägg 20344170)
@beakid Näe, utan det fungerar egentligen som en vanlig betalningslösning förutom att pengarna går till ditt konto.

Vi registrerar inte kunder i bakgrunden och de behöver inte vara MB kunder för att använda en MB betalningsgateway.

Ok, skumt, får "Transaktionen inte tillåten. Fel e-postadress till försäljningsstället!" när jag kör html-en som genereras via sidan du tipsade om. (får denna länk)

dstrombe 2010-02-26 18:25

1) det ärväl knappast egen reklam om jag svarar på frågor om vår tjänst? Jag ringer knappast runt till WN medlemmar och försöker sälja in våra tjänster. Vi är inte alltid bästa alternativet och det är okej för mig. :)

2) Det där är ett demoscript som visar hur du kan göra koden. Du behöver självklart ha ett MB konto först. kontakta mig offline så kan vi prata om det.

dstrombe 2010-02-26 18:31

Citat:

Ursprungligen postat av Beakid (Inlägg 20344180)
Ok, skumt, får "Transaktionen inte tillåten. Fel e-postadress till försäljningsstället!" när jag kör html-en som genereras via sidan du tipsade om. (får denna länk)

Konstigt, jag testade precis och det fungerar. Enda du egentligen behöver göra är att välja "merchant details" och sen fylla i emailadress.

Tänk dock på att om du kör en testöverföring så går den faktiskt igenom....

Nu var det inte riktigt menat att kapa tråden utan endast säga att det finns fler som kan göra liknande saker. Självklart kan du göra en knapp som länkar till samma html också. Kontakta gärna mig offline för fortsatta diskussioner.

Danielos 2010-02-26 18:35

Citat:

Ursprungligen postat av dstrombe (Inlägg 20344196)
1) det är väl knappast egen reklam om jag svarar på frågor om vår tjänst?

Jo men det är det enligt wn:ns regler, man får inte under några omständigheter berätta om sin egen tjänst, själv har jag fått några meddelandet raderade rätt upp och ner när jag berättar om mina egna tjänster.

se: http://www.wn.se/t3490.html

Citat:

§3 Reklam
- Du får inte skapa eller sprida marknadsföring i forumet, efterfrågad eller ej.
- Ingen som helst reklam om den egna tjänsten, produkten eller hemsidan i syfte att dra mer trafik eller sälja något. Detta gäller även dotterbolag/moderbolags tjänster/produkter.

dstrombe 2010-02-26 18:51

@danielos Ajdå, det var ju inte meningen. Well i fortsättningen så får jag väl helt enkelt inte kommentera något på forumet angående MB utan ni får maila mig offline med frågorna så kan ni själva publicera informationen webmasters i mellan. :)

Hjorten 2010-02-26 21:07

Citat:

Ursprungligen postat av dstrombe (Inlägg 20344200)
Well i fortsättningen så får jag väl helt enkelt inte kommentera något på forumet angående MB utan ni får maila mig offline med frågorna så kan ni själva publicera informationen webmasters i mellan. :)

Frågor och så är nog inga problem att svara på, inte heller att kommentera när företaget nämns. Men att direkt nämna sina produkter är väl det som räknas som egenreklam om jag förstått allt rätt.

dstrombe 2010-03-02 14:46

Okej, ja det låter väl rimligt egentligen.

// Daniel

MSI 2010-03-02 17:04

.
 
Citat:

Ursprungligen postat av danielos (Inlägg 20344198)
Jo men det är det enligt wn:ns regler, man får inte under några omständigheter berätta om sin egen tjänst, själv har jag fått några meddelandet raderade rätt upp och ner när jag berättar om mina egna tjänster.

se: http://www.wn.se/t3490.html

Jo, reglerna kan ju absolut tolkas som att dstrombe utövar egenreklam.

Men egentligen borde väll det som tråden handlar om vara en viktig del av kärnan av vad ett webmaster forum ska handla om!!

Dvs Kalle Kuling behöver en enkel betallösning till sin sida och Nisse Hult har/jobbar för ett bolag som har en bra lösning som han kan presenterar och kan svara på frågor om sin tjänst i tråden och slipper därmed få samma fråga 42323233545309777 ggr.

Det är ju perfekt för båda parter! Kalle och kanske några till kommer snabbt igång med att sälja sin produkt och Nisse tjänar en slant på att han får nya användare av hans tjänst...

Jag hade hört talas om moneybookers innan men visste inte att dom erbjöd denna tjänst som ju verkar mycket smidig.

Det är ju en helt annan sak om Bosse bus la in femtioelva nya inlägg varje dag om att han har öppnat firma och kan koda som fan...

dstrombe 2010-03-02 18:03

@MSI

Det är så jag har uppfattat detta forum och många andra forum jag tittar in på titt som tätt. Jag är nog inte den enda som har ett företag eller arbetar för ett företag som erbjuder tjänster som folk har frågor om här på forumet.

Vi borde ju egentligen vara de bästa källorna då vi arbetar med det varje dag. Men självklart gäller det att hitta en gräns. Finns inget värre för mig rent personligen än när man utnyttjar forum för att sälja in sitt eget företag.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:24.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson