WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Serversidans teknologier (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=4)
-   -   prestanda vid drift av PHP på Windows? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1040332)

kaison 2010-02-02 16:31

prestanda vid drift av PHP på Windows?
 
Hej!

Jag är erfaren .NET utvecklare som nu fått en php-sajt på halsen. Sajten kan behöva kompletteras med olika serverprogram (Windows services eller Daemons) som skall utföra visst underhåll på databasen.

Att skriva en Daemon i Java eller C är inget jag gör på en kvart - däremot att skriva en Windows service i C# går för mig snabbt.

Vi ska nu hyra en VPS server för att drifta hela kalaset. Frågan är om det prestandamässigt fungerar bra att välja en Windows server och köra PHP sidorna på den. Då kan jag skriva mina Windows Servicas i C#.

Egentligen undrar jag alltså om det är vettigt att hosta en php sajt på en Windows server i ett "live"-scenario.

Tacksam för alla synpunker på detta.

Xamda 2010-02-02 17:39

Jag ser ingen som helst anledning till att inte använda Windows för PHP, det fungerar utmärkt.

Helix 2010-02-02 18:01

Kan hålla med att det fungerar smärtfritt.

tartareandesire 2010-02-02 19:19

Har inte kört några extremt tunga saker på Windows men de gånger jag kört PHP på Windows-server så har det fungerat alldeles utmärkt.

Westman 2010-02-02 20:37

Instämmer i kören, php fungerar utmärkt på windows.

studiox 2010-02-02 22:51

Eftersom du är Microsoft frälst själv så skulle jag satsa på att drifta det i Windows och självklart köra IIS. Det ger ju också fördelen att du skulle kunna byta till MSSQL om du vill och pilla med WS där (Det är ju mycket enklare att skapa WS från MSSQL än att köra MySQL)

kaison 2010-02-03 13:20

Tack för de uppmuntrande svaren!

grinditwp 2010-02-04 17:18

Jag måste väll sticka ut och säga att jag enbart har dåliga erfarenheter av Windowshostade PHP sidor.

Om det inte är för att diverse saker inte stödjs fullt ut så har det gått segt.

Enda gånger jag varit nöjd med Windows + PHP är när jag körde en egen server med Windows + Apache + MySQL i mindre skala, för då hade jag full kontroll över alla inställningar.

Webbhotell som hostar PHP med Windows, har jag som sagt dock enbart dålig erfarenhet av.

tartareandesire 2010-02-04 17:50

Jag tror alla vi andra har talat om egen server och inte webbhotell. Har ingen aning om hur det fungerar på webbhotell då jag aldrig valt Windows och PHP, är väl ganska få som ens erbjuder detta?

grinditwp 2010-02-04 18:10

Citat:

Ursprungligen postat av tartareandesire (Inlägg 20341657)
Jag tror alla vi andra har talat om egen server och inte webbhotell. Har ingen aning om hur det fungerar på webbhotell då jag aldrig valt Windows och PHP, är väl ganska få som ens erbjuder detta?

Finns en del. Tyvärr.
Jag har ett par envisa kunder som ligger på Windows servrar, på webbhotell som enbart har Windows men som kör både PHP och ASP. Tyvärr...

jonny 2010-02-04 18:18

Jag har driftat PHP under Windows på webbhotell i många år nu och det fungerar alldeles utmärkt för 95% av alla. Resterande 5% är de som har uselt skriven PHP och/eller unixspecifika systemanrop. Så ja, du bör inte få några problem med att drifta det under windows om det är en normal webbplats. Om det rör sig om verkligt hög belastning kanske prestandan kan variera mellan de olika systemen, men för de allra flesta spelar underliggande operativsystem och webbserver inte någon roll för prestandan.

Ett tillägg är väl att det även ska gå att köra .NET i linuxmiljö - det har jag dock aldrig testat själv, men jag har hört att det ska fungera bra.

overlake 2010-02-04 19:55

Hur gör man med .htaccess filer i Windows?
Mycket av felrapporteringen i php som jag kör använder jag mig htacces av.

qson 2010-02-04 20:09

.htaccess är specifikt för Apache. Om du kör Apache så har du tillgång till .htaccess.

Apache med PHP funkar utmärkt på Windows.

HenSod 2010-02-04 20:34

Jag har en del dålig erfarenhet av PHP + IIS + Windows, men egentligen bara bra erfarenhet av PHP + Apache + Windows.

Helix 2010-02-04 20:52

Citat:

Ursprungligen postat av overlake (Inlägg 20341679)
Hur gör man med .htaccess filer i Windows?
Mycket av felrapporteringen i php som jag kör använder jag mig htacces av.

http://www.isapirewrite.com - för några kronor

eller

http://www.iis.net/downloads/default...=34&g=6&i=1945 - gratis

Fungerar mycket bra.

Helix 2010-02-04 20:53

Citat:

Ursprungligen postat av HenSod (Inlägg 20341683)
Jag har en del dålig erfarenhet av PHP + IIS + Windows .....

Kan du utveckla det?

henning 2010-02-04 21:47

Prestandan på att köra php på Win/IIS har väl förbättrats betydligt efter att MS släppte FastCGI (till IIS6). Innan dess när man körde standard CGI eller ISAPI-interfacet så var det väl inte alltid så roligt.

Har för mig att jag har läst nåt test nångång att köra PHP genom Win/IIS/FastCGI ger prestanda i samma klass som att köra den genom en Linux/Apache-server.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 10:35.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson