WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   E-kommers (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   E-handel och affärssystem (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1039734)

JB72 2009-12-26 01:43

E-handel och affärssystem
 
Hej!

Jag vill starta en e-handelsbutik av en ganska speciell produkt, och behöver webshop samt tillhörande affärssystem.

Antalet produkter är få, men butiken ska rikta sig till hela världen, så jag behöver ett system som är väl anpassat för internationell handel.

Jag vill lägga så lite tid som möjligt på administration, men tycker att det är en jungel av olika lösningar därute. Vad ska man välja?

Det jag behöver är:
1 - skräddarsydd webbutik med "2.0 look"
2 - Stöd för språk, valutor och kreditkort+paypal betalning
3 - Själva order- och leverans-hanteringen måste specialanpassas eftersom det kommer att krävas kopplingar till andra externa system via APIer, och en speciell typ av order.
4 - Det är bara ett fåtal produkter, och det kommer vara stora volymer av små ordrar i systemet
5 - Även butiken är lite speciell och kräver en del logik för att välja fram rätt produkter till användaren utifrån vissa förutsättningar. Detta måste specialanpassas.

Vill ha full integration med bokföring, affärsystem, affiliate hantering etc. Allt hostat på ett tryggt ställe hos ett företag som man kan veta finns kvar (många som erbjuder e-handel hosting är små fåmansföretag som jag ej vågar lita på)

Vad rekommenderar ni för typ av lösning?

Mottar gärna erbjudanden från personer som har stor erfarenhet av detta, och vill ta på sig jobbet att bygga systemet...

digiArt 2009-12-26 09:15

Följdfrågan blir: vad har du för budget?

SweCat 2009-12-26 15:45

Snarare blir reflektionen jag hoppas du har en ganska stor budget för det är rätt många anpassningar du pratar om ifall du ska utgå från en standardbutik. Jag skulle tro att du behöver hitta någon som kan bygga skräddarsytt efter din spec, så antingen hittar du en kodare som kan anpassa ett open source system efter din specifikation och så hostar du själv vilket gör det billigare, eller så får du nog leta hos de lite dyrare företagen som gör skräddarsydda butiker men räkna då med ett par 100 000 i alla fall i budget. Det bästa är att lämna detaljerad spec som utgör en offertförfrågan till ett gäng företag och sedan kan du jämföra.

Magnus_A 2009-12-26 16:27

Punkt 1,2 och 4 är inga större problem med någon shop idag.
API till utomstående tjänster är heller inget större problem att få till.
Full integration med affärssystem är inte det lättaste, men om man går omvägen över API eller SIE-export eller liknande kan det säkert gå att lösa enklare.

Att det är ett fåtal produkter och många ordrar tror jag inte några system har problem med idag.
Den här logiken för att komma fram till produkt verkar lite mystisk, är de konfigurationer eller varianter som du håller på med?
Enligt min åsikt är det kopplingen till alla utomstående system som krånglar till det för dig, resten är mindre problem.
Se över den biten noga annars kan det bli både dyrt och dåligt.

SweCat 2009-12-26 17:05

Var ungefär samma sak jag menade, punkt 3 och 5 fördyrar, resten finns nog klart hos de flesta system.

Min erfarenhet är att när kunderna vill ha API mot sina leverantörer för att kunna beställa direkt när deras kunder beställer osv, det är då specarna på vad som egentligen ska göras behöver vara bra, annars drar det lätt i väg och blir fel eftersom kunden förväntar sig en sak men kanske inte förklarat vad i detalj för leverantören.

Samma sak gäller affärssystemen. Vad är egentligen en fullständig integration? När vi ställer den frågan till våra kunder får vi lika många svar på vad de förväntar sig som vi har kunder.....så där behövs också en bra spec för att kunna göra något som passar för de behov du har. En fullständig integration säger inte så mycket utan där behöver du kika på de behov du har och speca ner dem i detalj.

...så precis som Magnus säger, speca ner dina behov ordentligt, och ta sedan offerter efter dina specar så blir det förhoppningsvis bra, och billigare i slutänden :-)

Magnus_A 2009-12-26 18:41

Det kanske räcker med att kunna skapa SIE-filer till affärssystemet.

Nicklas 2009-12-26 21:37

En sie-fil räcker länge för de flesta vilket underlättar bokföringen rätt mycket att kunna importera dessa och jag antar att det finns en standard att följa när man utvecklar dessa moduler vilket borde göra det hyfsat enkelt.

JB72 2009-12-26 23:33

Budget
 
Ja, min budget räcker kanske inte till "några 100 000", men 100 000 kanske jag skulle kunna sträcka mig till om det behövs. Jag kan dock kompromissa i funktionalitet för att få ner priset, eftersom jag inte vet om min affärsidé ens fungerar i dagsläget.

Jag är dock beredd att ta risken...

Jag har stor erfarenhet av att outsourca jobb, men detta känns för svårt att outsourca då det krävs kopplingar till bl.a svensk bokföring etc. och då vill man att det ska bli rätt.

Även om jag har lång och framgångsrik erfarenhet av entreprenörsskap inom IT så är min specialitet inte just e-handel och webbdesign. Är därför fortsatt intresserad av att höra om det finns någon duktig person inom området där ute som är intresserad av att tjäna en hacka på att hjälpa mig att bygga mitt system? (Jobbar på kravspec...)

När jag kollat på flera ehandel/affärssystem lösningar som verkat mycket intressanta (tex specter.se) så har jag efter kontroll hos allabolag.se tyvärr sett att många av de bolag som hostar tjänsterna endast har en omsättning på en eller ett fåtal Mkr. Det gör mig lite skeptisk. Det är ju inte helt optimalt om man bygger en e-handelslösning utan att vara säker på att bolaget som hostar tjänsten finns kvar nästa dag?

digiArt 2009-12-27 01:28

Om du är såpass seriös som du ger intryck av (skönt att se lite sånt) så kanske du ska kliva upp ett par divisioner och titta på brightstep och star republic. De finns garanterat kvar nästa vecka.

JB72 2009-12-27 11:33

Nästa steg
 
Tack för tipsen! Dessa alternativ verkar mycket bra.

Nyckeln känns lite som att det gäller att hitta rätt person(er) som kan ta fram systemet.
Helst ett litet mindre konsultbolag med riktigt vassa e-handelsutvecklare.

Själva webb-butiken är mycket enkel, då det är en relativt enkel produkt, men den måste vara extremt säljande.

Om jag surfar runt på webb-butiker i allmänhet, och småföretag i synnerhet, så märker man ofta att dom ej haft tillräckliga kunskaper i hur man skapar en säljande webbsida. De flesta har fullplottrat med text och information.
Jag vill ha en ren enkel sida med "2.0 look" (svårt att sätta ord på det, då jag själv inte är designer...) och i princip en enda produkt.

Eftersom jag vill lägga ut jobbet på någon annan, så är det som vanligt avhängt på att det gäller att hitta rätt individ(er) för jobbet.

Det optimala vore att hitta ett mindre konsultbolag som är experter på e-handel, men inte själva kommer att hosta lösningen de bygger. Dvs - bolaget är partner med ett större e-handelsbolag.
De flesta e-handelskonsulter jag hittar som erbjuder sig att bygga system vill nämligen själva hosta det, vilket i mitt fall känns lite för osäkert. Dock är det oftast på de mindre bolagen de största stjärnorna finns och det är även där jag hittat de snyggaste referenscasen som mest liknar vad jag vill göra.

Ett sådant exempel är ebutiken.nu som verkar ha en mycket smidig lösning byggd på oscommerce. Dessutom snygg design på det dom byggt. Dock faller det lite på att bolaget känns osäkert att drifta hos.
Någon som har erfarenhet av ebutiken.nu?

Magnus_A 2009-12-27 13:41

Oscommerce kanske inte kommer att vara ditt förstahandsval när det gäller shopmotorn.
Design och funktioner är oftast så väl separerade i moderna ehandelssystem att du med förtroende kan lägga ut dessa uppdrag åt varsitt håll.
Det är rätt naturligt att de som byggt shoppen vill fortsätta att drifta och hosta systemet, blir mycket enklare med ansvar då för tillgänglighet och tillförlitlighet.
Tillförlitlighet i hosting och drift kommer inte att vara ditt största problem utan anpassning till tredjepartssystemen. Bokföring kanske går att anpassa med SIE-filer, men du ville ha mer affärslogik och då kostar det. 100.000 låter som om du skulle kunna klara dig på om du fokuserar rätt.

SweCat 2009-12-27 16:38

Jag har fortfarande lite svårt att sätta fingret på vad du egentligen vill ha, men när jag benar ut det känns det som du vill ha en designexpert på e-handel som bygger designen till butiken på en färdig plattform som kan anpassas efter dina behov. Sedan vill du ha ett större företag som hostar det.

Det du kikar på som syns utåt mot kund, i form av referenscase är egentligen bara design, och där kan du nog få precis vad du själv vill hos de flesta företagen så länge du är beredd att betala för att ta fram en säljande design. Problemet för dig är knappast designen, det brukar de flesta företag klara att ta fram. Annars brukar du kunna anlita egna designer som gör den biten, och sedan kodar man ihop den med plattformen

Problemet som jag ser det är inte heller hostingen, de flesta både större och mindre företag brukar kunna den delen. Att företaget som byggt systemet hostar ser inte jag som en nackdel, snarare tvärt om. De kan systemet och kan därför också enklare ta helhetsansvaret för det.

Jag antar att du är rädd att företaget ska försvinna om de är ett litet företag och att det är det som gör att du vill ha ett stort företag. Tänk då på att även stora företag kan försvinna snabbt i dagens samhälle. Stora företag har också en större benägenhet att ta större risker vilket gör att de kanske inte alltid är så säkra som man kan tro. Jag tror tyvärr i dagens samhälle att risken finns både hos små och stora företag att de är borta rätt snart om de satsar fel eller har otur.

I mina ögon ser jag det tvärtom vad gäller små och stora företag, jag tycker att vara kund hos mindre företag är mer fördelaktigt. Hos ett mindre företag är det oftast lättare att få göra anpassningar och man blir viktigare för företaget som kund än hos ett större företag där man blir en i mängden.

Jag tror att problemet för dig helt enkelt blir att hitta en plattform som kan anpassas mot tredjepartssystem. Det är där jag tycker du ska lägga krutet. På att hitta ett företag som är bra på att göra anpassningar och som kan anpassa sitt system enligt dina behov för en rimlig kostnad. Hos många företag vill man inte göra anpassningar utan man säljer sitt standardsystem helt enkelt, och hos andra gör det bra. Sätt ihop en rimlig kravspec och ut med offerter så ser du rätt snart vilka företag som kan vara aktuella. Jag rekommenderar dig inte att köra något mer avancerat på en oscommerceplattform om du inte kan koda själv, då kan det vara ett val. Det finns mycket bättre alternativ i dag.

JB72 2009-12-29 17:47

Tack för tipsen Swecat, Magnus A m.fl.

Vad skulle ni rekommendera för plattform, där man kan göra specialanpassningar av logiken och bla koppla ihop med ett tredjeparts-API på backendsidan?

SweCat 2009-12-30 13:54

Jag har inte koll på alla plattformar, men jag gissar att de som ligger i mellanprisklassen borde man kunna göra det på, liksom de som brukar ligga i högre prisklass. Du får nog helt enkelt kontakta lite olika företag och fråga.

glastron 2010-01-07 01:15

Citat:

Ursprungligen postat av JB72 (Inlägg 20337000)
Tack för tipsen Swecat, Magnus A m.fl.

Vad skulle ni rekommendera för plattform, där man kan göra specialanpassningar av logiken och bla koppla ihop med ett tredjeparts-API på backendsidan?

Tja, hur går det med din butik!? fått någon klarhet på vad du ska köra... finns många e-handels fällor där ute ;)


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:42.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson