WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Företagsamhet, juridik och ekonomi (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Kom på idé! Äger chefen den? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1038958)

marcuslind 2009-11-06 12:17

Kom på idé! Äger chefen den?
 
Hejsan käre WN'are.
Jag arbetar som webbutvecklare på en liten webbyrå som enbart består av mig och min chef som är formgivare och designer.

Senaste dagarna har jag suttit och grumlat på en bra webbidé till en ny sajt. Sajten var i början inte tänkt att generera några pengar genom försäljning men nu har jag till sist bestämt mig för att skapa en "Lightversion" av tjänsten som är gratis och en "Premium-version" som ska kosta.

Självklart frågade jag chefen med över 20 år erfarenhet om formgivning vad han tyckte om min design till mitt nya projekt. Jag har talat smått om det tidigare men nu när han såg designen så blev han GRYMT intresserad av att köra igång detta med anknytning till webbyrån.

Detta är intressant för mig då jag kommer få möjlighet att arbeta med projektet på arbetstid. Utan arbetstiden blir det svårt att sätta igång ordentligt om man enbart ska arbeta 30min på kvällarna. Däremot vill jag ju inte heller GE honom idén. Jag vill inte att han ska äga tjänsten och få alla intäkter till den och enbart ge mig en löneförhöjning i samband med att tjänsten genererar kunder och intäkter. Men det är ju ändå så att allt jag skapar på arbetstid ägs av företaget.

Hur fungerar detta? Bör jag säga nej till att ta in idén i företaget och driva den själv på sidan om? Om vi kör igång med det, har jag äganderättigheter till det då när det var min idé, min design och min kod? Om man delar äganderättigheterna, hur skulle en realistisk uppdelning se ut då? 50-50?

Antagligen får man förhandla detta med honom men jag vill ändå få en överblick på hur det fungerar, vad jag har rätt till och vad ni anser om saken.

BarateaU 2009-11-06 12:21

Du har inte suttit på jobbet och utv den?
Dvs på jobbets dator och arbetstid?
Om du har använt jobbets saker när du utv bör den tillhöra jobbet.

Kommer ihåg en vän som satt på kvällarna på jobbet och gjorde en applikation som han sedan sålde till sjukhus, det blev tvist om vem som ägde den då det var gjort på jobbets dator men inte under arbetstid, och de resulterade att han förlorade mot chefen som ville äga det.

marcuslind 2009-11-06 12:23

Citat:

Ursprungligen postat av BarateaU (Inlägg 20329917)
Du har inte suttit på jobbet och utv den?
Dvs på jobbets dator och arbetstid?
Om du har använt jobbets saker när du utv bör den tillhöra jobbet.

Kommer ihåg en vän som satt på kvällarna på jobbet och gjorde en applikation som han sedan sålde till sjukhus, det blev tvist om vem som ägde den då det var gjort på jobbets dator men inte under arbetstid, och de resulterade att han förlorade mot chefen som ville äga det.

Jag är inte klar med tjänsten än. Jag har enbart skapat än design och en planering på hur allting ska fungera såhär långt. Det var denna plan och denna design som jag visade chefen och bad om feedback. Nu vill han alltså in på det hela vilket jag kan acceptera, så länge det inte blir så att han äger allt. Det är det jag undrar om han gör.

Designen och planeringen är skapad hemifrån på fritiden.

KristianE 2009-11-06 12:58

Kan den generera de intäkter som krävs för att du ska kunna
leva? Då är det bara att säga upp sig och starta eget.

Att försöka driva ett ev. konkurrerande projekt vid sidan av din
arbetsgivare är aldrig lyckat.

Danielos 2009-11-06 13:10

Det hela beror ju lite på hur mycket du tror på idéen och om du har för avsikt att jobba åtminstone ett år eller mer kvar där du är, annars tycker jag du ska säga nej till delägare och isåfall skaffa en annan kompanjon som är med, men helt på dina villkor. Om designen och planeringen är skapad hemifrån på fritiden, så kan ju din arbetsgivare inte ha rätten att äga något. Men 50-50 känns på tok för mycket rent spontant. Men det beror ju även på hur mycket tid du kan lägga på kvällarna, själv jobbade jag heltid på företag när jag själv började och jobbade i snitt 3-4 timmar per dag efter jobbet, under flera års tid, visst, det är otroligt hårt, men som entreprenör av den seriösa sorten måste man ge precis allt.

marcuslind 2009-11-06 13:11

Citat:

Ursprungligen postat av KristianE (Inlägg 20329926)
Kan den generera de intäkter som krävs för att du ska kunna
leva? Då är det bara att säga upp sig och starta eget.

Att försöka driva ett ev. konkurrerande projekt vid sidan av din
arbetsgivare är aldrig lyckat.

Njae Kristian. Det är snarare på lång sikt som den kan generera större intäkter. Jag är inte heller intresserad av att säga upp mig.

Tjänsten är något som vår byrå inte säljer alls, så det är inte en direkt konkurrerande verksamhet. Däremot såg min chef potentialen att satsa på detta och knyta ihop det med vår byrå för att generera fler kunder. Ungefär som om vi skulle skapa en Nyhetsbrevtjänst, generera kunder till den och sedan försöka överföra kunderna till vår byrå som ett exempel.

Jag samarbetar gärna med min chef är väl värt att understryka. Han har ett stort kontaktnät, extremt mycket erfarenhet och jag kan ta nytta av att arbeta med honom på detta projekt. Men det är en bra idé och då vill jag självklart ha äganderätt.

Hur fungerar det generellt? Om chefen ber mig att skapa en modul på arbetstid, då är det ju företaget som äger den. Men om jag kommer på en idé och får godkännande att skapa den på arbetstid. Äger företaget det fortfarande då? Det är det jag är intresserad av!

Wojt 2009-11-06 13:50

Det är väl som hos Google.

Ingen enskild individ äger någonting. Allting ägs av Google och de anställda får en fet lön.

Projektet kan gå åt helvete, och då har din arbetsgivare lagt ner massor med pengar på din lön. Annars får du jobba utanför arbetstid och finansiera hela projektet med både tid och pengar själv.

Gustav 2009-11-06 13:51

Citat:

Ursprungligen postat av marcuslind (Inlägg 20329931)
Men om jag kommer på en idé och får godkännande att skapa den på arbetstid. Äger företaget det fortfarande då? Det är det jag är intresserad av!

I ett sådant scenario så ja - din arbetsgivare äger det du skapar under arbetstid.

Ingen äger förövrigt en idé. Vill du ha äganderätten till tjänsten/webbsidan så får du utveckla den på din fritid. Vill din chef ha äganderätten så behöver han bara be dig att utveckla en likadan tjänst på arbetstid. Det förutsätter naturligtvis att det inte faller helt utanför ramen för vad du normalt arbetar med. Då har ni alltså varsin och blir konkurrenter (förmodligen inte så bra).

Eftersom du ändå inte kan äga en idé (med undantag för patent), så tycker jag att du kan prata öppet med din chef om saken. Är ni vettiga människor så hittar ni en lösning som känns rättvis för båda.

forngren 2009-11-06 13:54

Jag säger bara en sak; avtal. Speciellt då detta känns lite som en gråzon.

Kom fram till vad du tycker är rimligt, försök få med chefen på noterna och få det på pränt.

(ConnyW, jag har lyssnat på dig ;) )

marcuslind 2009-11-06 13:59

Citat:

Ursprungligen postat av danielos (Inlägg 20329930)
Det hela beror ju lite på hur mycket du tror på idéen och om du har för avsikt att jobba åtminstone ett år eller mer kvar där du är, annars tycker jag du ska säga nej till delägare och isåfall skaffa en annan kompanjon som är med, men helt på dina villkor. Om designen och planeringen är skapad hemifrån på fritiden, så kan ju din arbetsgivare inte ha rätten att äga något. Men 50-50 känns på tok för mycket rent spontant. Men det beror ju även på hur mycket tid du kan lägga på kvällarna, själv jobbade jag heltid på företag när jag själv började och jobbade i snitt 3-4 timmar per dag efter jobbet, under flera års tid, visst, det är otroligt hårt, men som entreprenör av den seriösa sorten måste man ge precis allt.

Jag har absolut planerat att arbeta här mer än 1 år fram. Jag är ung, har jobbat som frilansare tidigare men jag trivs bra på denna arbetsplats och det är skönt att ha något stabilt istället som frilansare leva på olika lön från månad till månad. Denna arbetsplats ger riktigt bra utvecklingsmöjligheter för mig.

Ja designen och planeringen är skapad hemifrån, så hittills äger han ingenting. Men om vi skulle börja arbeta med detta på arbetstid det är ju DÅ en del av äganderätten antagligen skulle bli hans. Om 50-50 är "på tok för mycket", vad är då rimligt? Det är ju ändå som tidigare person skrev han som står för pengarna om arbetet utförs på arbetstid. Med en ordentlig planering uppskattar jag att det skulle ta 1 månad att utveckla allting så det är inga enorma summor men ändå.

Jag har även funderat på att skapa projektet själv men föreslå någon idé om hur man ska lösa hela grejen med att han vill locka kunderna för denna tjänst till HANS företag. T ex att jag äger hela tjänsten men han har rätt att ta del av kunderna genom reklam eller mailutskick. Får fundera igenom det men låter det realistiskt? Det var ju kopplingen mellan tjänsten -> byrån som han framförallt var intresserad av.

Då skulle jag alltså kunna utföra utvecklingen själv men få hjälp av hans formgivarkunskaper för artikelbilder, ikoner samt få hjälp av hans nätverk, kontakter och hostingmöjligheter.

Robert 2009-11-06 14:04

Om vi antar att du har skapat layouten privat utanför ditt nuvarande arbete så kan du ge din chef ett förslag:

Han får vara med på ett hörn med en procentandel som är lämplig. Han i sin tur köper in sig i ditt projekt genom att betala din lön och du får arbeta, låt oss säga 3-4h/dag på projektet i din nuvarande anställning. Han blir mao en investerare, dock med ett kontaktnät som kan vara bra att ha. Detta kan ju också vara en bra form för dig att köra ett första projekt i så att du har någon att luta dig mot och även får del av dess framtida vinster. Men för att prata delägare i ett projekt så är det viktigt att tydligt separera detta nya projekt från din tidigare arbetsgivare, lämpligtvis genom att starta ett nytt företag ihop. Annars blir det knepigt att separera tid och vinst som hör hemma...ja, vart?

StefanBergfeldt 2009-11-06 14:25

Jag tycker INTE att 50% är för mycket för att finansiera HELA projektet.
Du har kommit på en idé, det är typ allt ju.

marcuslind 2009-11-06 16:15

Citat:

Ursprungligen postat av StefanBergfeldt (Inlägg 20329954)
Jag tycker INTE att 50% är för mycket för att finansiera HELA projektet.
Du har kommit på en idé, det är typ allt ju.

Att komma på idén är ju det svåra.

Kommer du med en grym idé, sätter igång arbetet med projektet men behöver finansiärer så tvivlar jag starkt på att de skulle vilja ha mer än 50% av företaget när du redan satt igång det. Speciellt när det handlar om max 2 månadslöner.

Har ingen stor erfarenhet av kontakt med finansiärer men det låter märkligt om de skulle vilja ha majoritet.

StefanBergfeldt 2009-11-06 16:18

Kolla draknästet ska du se vad dom vill ha i ersättning för finansiering.

Westman 2009-11-06 17:34

Nu har jag bara att utgå från det du har beskrivit i tråden men OM, och jag vill betona ordet om, det skulle gå till rättegång så kommer du att få ett hårt jobb att bevisa att din idé inte har kommit till på jobbet eller genom information du har fått via jobbet. Allt sånt är företagets egendom.

Dessutom så är det inte bara att köra igång med något "privat" (eget) som är inom samma verksamhetsområde som ditt jobb eller involverar någon eller några av företagets kunder utan ok från chefen, det kan ganska enkelt resultera i uppsägning.

tartareandesire 2009-11-06 18:20

Citat:

Ursprungligen postat av StefanBergfeldt (Inlägg 20329954)
Jag tycker INTE att 50% är för mycket för att finansiera HELA projektet.
Du har kommit på en idé, det är typ allt ju.

En bra idé är betydligt mer värd. Då menar jag RIKTIGT bra.

andi 2009-11-06 18:21

Citat:

Ursprungligen postat av Westman (Inlägg 20329992)
Nu har jag bara att utgå från det du har beskrivit i tråden men OM, och jag vill betona ordet om, det skulle gå till rättegång så kommer du att få ett hårt jobb att bevisa att din idé inte har kommit till på jobbet eller genom information du har fått via jobbet. Allt sånt är företagets egendom.
...

Det kan väl knappast vara så att eventuella inkomster man får som grundar sig på en idé man fick under en anställning automatisk tillhör den arbetsgivaren?

Om jag får en idé om en ny typ av motorinsprutning medan jag sitter i kassan på Hemköp och sedan utvecklar den i ett företag, måste jag då bevisa att den snilleblixten tillkom utanför arbetstid för att min motorinsprutningsfirma inte ska tillfalla Hemköp? Skulle inte tro det...

Det finns ju ett flertal exempel på folk som sagt upp sig från sitt jobb för att starta eget inom samma område, som direkta konkurrenter.

Wojt 2009-11-06 18:31

Att komma på en idé är det ENKLA.

Att utföra idén är det SVÅRA.

Conny Westh 2009-11-06 19:25

Citat:

Ursprungligen postat av forngren (Inlägg 20329946)
Jag säger bara en sak; avtal. Speciellt då detta känns lite som en gråzon.

Kom fram till vad du tycker är rimligt, försök få med chefen på noterna och få det på pränt.

(ConnyW, jag har lyssnat på dig ;) )

Det gläder mig.... :cool:

Men jag håller fullkomligt med, snacka med chefen och kom fram till en bra deal som båda är nöjda med, sen kör ni på det.

Exempelvis kan det det i detta fall vara bra att se till så att idéskaparen har en deal så han får en viss andel av ett eventuellt nystartat bolag med denna idé elelr att du får en viss "provision" elelr "licenspeng" så länge arbetsgivaren använder någon del av din idé.

Alternativet är att säga upp sig och driva den helt i egen regi, vilket kan medföra betydande risker.

När (och framförallt om...) arbetstagaren tjänat "storkovan" kan man ju gå vidare.

Viktigt att en uppgörelse om ersättning ska man pratat med en riktig advokat elelr jurist på facket så du får veta vilka regler som gäller, för det finns särskild lagstiftning kring detta, när en anstäld komme rmed lönsamma idéer till arbetsgivare som ligger utanför de normala arbetsuppgifterna.

Ligger detta inom dina ordinarie arbtsuppgifter så har arbetsgivaren 100% rätt till idén om du gjort den på arbetstid.

Westman 2009-11-06 19:27

Citat:

Ursprungligen postat av andi (Inlägg 20330001)
Det kan väl knappast vara så att eventuella inkomster man får som grundar sig på en idé man fick under en anställning automatisk tillhör den arbetsgivaren?

Om jag får en idé om en ny typ av motorinsprutning medan jag sitter i kassan på Hemköp och sedan utvecklar den i ett företag, måste jag då bevisa att den snilleblixten tillkom utanför arbetstid för att min motorinsprutningsfirma inte ska tillfalla Hemköp? Skulle inte tro det...

Det finns ju ett flertal exempel på folk som sagt upp sig från sitt jobb för att starta eget inom samma område, som direkta konkurrenter.

1. Hemköp tillverkar inte motorinsprutningar (missade du trådskaparens fråga?)
2. Ja, de säger upp sig = jobbar inte kvar.

Sen så vet jag att det sällan blir rättssak (civilmål) i såna här fall men det finns fall och därför bör man tänka sig för lite extra så att man inte riskerar att försätta sig i en påfrestande och tidskrävande situation när man minst behöver det.

andi 2009-11-06 20:13

Citat:

Ursprungligen postat av Westman (Inlägg 20330016)
1. Hemköp tillverkar inte motorinsprutningar (missade du trådskaparens fråga?)
2. Ja, de säger upp sig = jobbar inte kvar.

Sen så vet jag att det sällan blir rättssak (civilmål) i såna här fall men det finns fall och därför bör man tänka sig för lite extra så att man inte riskerar att försätta sig i en påfrestande och tidskrävande situation när man minst behöver det.

Finns inget som kräver att han säger upp sig för att utveckla en egen webbtjänst även om det är det han jobbar med som anställd. Dock så var det väl lite olyckligt att prata med chefen om den eventuellt goda affärsiden...

Gustav 2009-11-06 21:01

Citat:

Ursprungligen postat av marcuslind (Inlägg 20329947)
Jag har även funderat på att skapa projektet själv men föreslå någon idé om hur man ska lösa hela grejen med att han vill locka kunderna för denna tjänst till HANS företag.

Du har någonting som han vill ha... Det låter som ett utmärkt tillfälle att löneförhandla. Varför inte komplettera lönen med en provisionsbaserad del på intäkterna från din idé och tjänst?

Vill du vara på den säkra sidan så kanske ni även kan skriva ett avtal där du får behålla provisionen även om du får sparken eller slutar. Skriv även in att du ska ha del av köpeskillingen om han säljer webbtjänsten till tredje part.

Med ett sådant avtal så bör det inte spela någon roll om han som arbetsgivare rent juridiskt äger webbtjänsten.


Edit: Ojdå. Jag missade visst en hel sida med svar. Förslaget om provision hade visste redan varit uppe.

Westman 2009-11-06 21:41

Citat:

Ursprungligen postat av andi (Inlägg 20330027)
Finns inget som kräver att han säger upp sig för att utveckla en egen webbtjänst även om det är det han jobbar med som anställd. Dock så var det väl lite olyckligt att prata med chefen om den eventuellt goda affärsiden...

Suck... Konkurrerande verksamhet? Snälla läs lite och försök att bli av med tunnelseendet. IBM, ABB, YIT och flera andra bolag har drivit såna här fall i Sverige och i andra länder. Långt ifrån alla har gått till domstol utan de flesta har gjorts upp "i godo" men jag vet att de inte har varit till bolagens nackdel så sluta kom med påståenden som läsare uppfattar som att det är ok att syssla med vad som helst på sin fritid - det är det inte och det kan mycket väl vara grund för uppsägning.

Standout 2009-11-06 22:41

Citat:

Ursprungligen postat av marcuslind (Inlägg 20329975)
Att komma på idén är ju det svåra.

Idén är inte värd någonting utan ett bra genomförande.

Se exempelvis längst ned på http://gettingreal.37signals.com/ch06_Done.php

andi 2009-11-06 23:08

Citat:

Ursprungligen postat av Westman (Inlägg 20330039)
Suck... Konkurrerande verksamhet? Snälla läs lite och försök att bli av med tunnelseendet. IBM, ABB, YIT och flera andra bolag har drivit såna här fall i Sverige och i andra länder. Långt ifrån alla har gått till domstol utan de flesta har gjorts upp "i godo" men jag vet att de inte har varit till bolagens nackdel så sluta kom med påståenden som läsare uppfattar som att det är ok att syssla med vad som helst på sin fritid - det är det inte och det kan mycket väl vara grund för uppsägning.

Vad är det som säger att det är konkurrerande verksamhet? Om hans firma är en webbyrå som utvecklar diverse webplatser och programvara åt kunder så är det ingen konkurrerande verksamhet om man driver en webtjänst på fritiden.

Är det en firma som driver tjänster så är det en fråga om tjänsten är konkurrerande eller inte, men det verkar ju inte vara en sådan firma.


"såna här fall"? Det kan skilja mycket från fall till fall och huruvida arbetsgivaren glider på en räkmacka genom en eventuell tvist hänger mycket på vad som står i ev avtal.

Westman 2009-11-07 11:18

Citat:

Ursprungligen postat av andi (Inlägg 20330047)
Vad är det som säger att det är konkurrerande verksamhet? Om hans firma är en webbyrå som utvecklar diverse webplatser och programvara åt kunder så är det ingen konkurrerande verksamhet om man driver en webtjänst på fritiden.

Är det en firma som driver tjänster så är det en fråga om tjänsten är konkurrerande eller inte, men det verkar ju inte vara en sådan firma.


"såna här fall"? Det kan skilja mycket från fall till fall och huruvida arbetsgivaren glider på en räkmacka genom en eventuell tvist hänger mycket på vad som står i ev avtal.

Så NU diskuterar du frågan igen? Kom igen nu, antingen håller du dig till trådens fråga eller så diskuterar du Hemköp och motorstyrningar.

Att utveckla en webbtjänst på sidan om ordinarie arbete om företaget man har sin ordinarie anställning i utvecklar webbtjänster så ÄR det konkurrerande verksamhet. Därför ska man ha ok från chefen om man vill vara säker på att behålla jobbet.

andi 2009-11-07 12:39

Citat:

Ursprungligen postat av Westman (Inlägg 20330086)
Så NU diskuterar du frågan igen? Kom igen nu, antingen håller du dig till trådens fråga eller så diskuterar du Hemköp och motorstyrningar.

Att utveckla en webbtjänst på sidan om ordinarie arbete om företaget man har sin ordinarie anställning i utvecklar webbtjänster så ÄR det konkurrerande verksamhet. Därför ska man ha ok från chefen om man vill vara säker på att behålla jobbet.

Jag har diskuterat frågan hela tiden, det är du som kommer med felaktiga påståenden om vem som äger idéerna man får under en anställning, exemplet med Hemköp visar hur bisarrt det skulle vara om det som du påstod stämde. Det är nog du som missat frågan eftersom det inte var huruvida han kan få sparken det gällde, han undrade ju faktiskt vem som hade rätt till idén...

Det är nödvändigtvis inte konkurrerande verksamhet om man utvecklar för sig själv, eftersom man inte vänder sig mot samma typ av kunder. Ett företag som UTVECKLAR hemsidor/webbtjänster har DRIFTARE av dessa som kunder. Om han nu skulle utveckla en egen tjänst har han ANVÄNDARE av denna tjänst som sina kunder, dessa användare är inga kunder som hans företag har eller försöker få. Så länge hans firma inte har alltför täta band med en kund som har en liknande tjänst så är det helt OK.

Westman 2009-11-07 15:08

Citat:

Ursprungligen postat av andi (Inlägg 20330103)
Jag har diskuterat frågan hela tiden, det är du som kommer med felaktiga påståenden om vem som äger idéerna man får under en anställning, exemplet med Hemköp visar hur bisarrt det skulle vara om det som du påstod stämde. Det är nog du som missat frågan eftersom det inte var huruvida han kan få sparken det gällde, han undrade ju faktiskt vem som hade rätt till idén...

Det är nödvändigtvis inte konkurrerande verksamhet om man utvecklar för sig själv, eftersom man inte vänder sig mot samma typ av kunder. Ett företag som UTVECKLAR hemsidor/webbtjänster har DRIFTARE av dessa som kunder. Om han nu skulle utveckla en egen tjänst har han ANVÄNDARE av denna tjänst som sina kunder, dessa användare är inga kunder som hans företag har eller försöker få. Så länge hans firma inte har alltför täta band med en kund som har en liknande tjänst så är det helt OK.

Ja han undrade - bland annat - vem som hade rätt till idén och det är med i mina svar. Utöver detta så så efterfrågades hur det skulle kunna fungera att driva idén på sidan om (och med lite olika parametrar).Citat "Hur fungerar detta? Bör jag säga nej till att ta in idén i företaget och driva den själv på sidan om?"

Jag kommer inte med felaktiga påståenden - vilka belägg har du för det mer än din åsikt? Jag vet att jag har rätt genom empiriska fakta. Det du verkar hänga upp dig på först är att det skulle vara ett binärt och allomfattande synsätt - allt eller inget. Sen när du inser det omöjliga i liknelsen Hemköp och motorstyrningar börjar du svamla (svar i sista stycket i detta inlägg).
Jag kan ta ett enkelt exempel. Om person NN, som jobbar med att ta fram design och tillverka fälgar åt företaget AB vars verksamhet är att tillverka och sälja fälgar, kommer på en ny och fräck fälgdesign och bestämmer sig för att tillverka den hemma i källaren för att sen sälja den till en kund som aldrig har handlat av AB så är det ändå illojalt mot företaget och designen skulle med all sannolikhet tilldömas företaget vid en rättegång. Skulle däremot NN ha kommit på en ny motorstyrning så är det inget som företaget rimligtvis borde kunna ha anspråk på.

EDIT: Häng inte upp dig på meningen "Allt sånt är företagets egendom" och ta den inte ur sitt sammanhang. Den ingår i ett svar gällande en specifik fråga och då är verksamhetsområdet lika eller förvillande lika och inte helt olika som i ditt Hemköpsexempel.

Utvecklare av hemsidor har inte enbart "driftare" (konstig benämning) som kunder. Du definierar alla som köpt och innehar en hemsida som "driftare" och så är inte alls fallet, det kan lika gärna vara "användare" eller till och med en annan "utvecklare".

andi 2009-11-07 15:16

Citat:

Ursprungligen postat av Westman (Inlägg 20330133)
...
Om person NN, som jobbar med att ta fram design och tillverka fälgar åt företaget AB vars verksamhet är att tillverka och sälja fälgar, kommer på en ny och fräck fälgdesign och bestämmer sig för att tillverka den hemma i källaren för att sen sälja den till en kund som aldrig har handlat av AB så är det ändå illojalt mot företaget och designen skulle med all sannolikhet tilldömas företaget vid en rättegång.
...

I det här exemplet så är det ju samma typ av kundgrupp som den anställda säljer till som hans företag säljer till, så är det ju nödvändigtvis inte alltid, och det är det jag försöker säga.

En webbfirmas kund som köper en "köp och sälj"-sajt är ju inte samma typ av kund som de som använder tjänsten och annonserar på den sidan.

Westman 2009-11-07 16:50

Citat:

Ursprungligen postat av andi (Inlägg 20330134)
I det här exemplet så är det ju samma typ av kundgrupp som den anställda säljer till som hans företag säljer till, så är det ju nödvändigtvis inte alltid, och det är det jag försöker säga.

En webbfirmas kund som köper en "köp och sälj"-sajt är ju inte samma typ av kund som de som använder tjänsten och annonserar på den sidan.

Ja och du menar att om man själv skulle använda det man utvecklar så gäller inte det? Jag tycker faktiskt att vi är rätt överens om det vidare perspektivet men vi missar en del i kommunikationen när det gäller detaljerna.

Sen så vilken typ av kund någon/något/några är inverkar ju inte på vem de är kund hos.

Jag vill inte ange exakta omständigheterna hur min empiriska kunskap har erhållits och det beror på sökmotorernas förmåga att ranka inlägg på WN ganska högt. Jag har redan nämnt ett av bolagen tidigare och jag vill inte dra på mig mer sura miner från dem än jag redan har. :)

andi 2009-11-07 17:12

Citat:

Ursprungligen postat av Westman (Inlägg 20330141)
Ja och du menar att om man själv skulle använda det man utvecklar så gäller inte det?
...

Jag menar att det är skillnad på om man utvecklar en tjänst och driver en tjänst, det är olika positioner i värdekedjan även om både företag och enskilda självklart kan göra både och. I fälgexemplet tjänar den anställda som säljer fälgar vid sidan om pengar på EXAKT samma sak som firman han är anställd hos, jag tror inte att det behöver vara så i det här fallet.

OM man jobbar hos en webbfirma som säljer programmeringstjänster och driver en köp-och-sälj-sida vid sidan om så tjänar man inte pengar på samma sak även om det självklart kan finnas fall där man ligger nära varandra, tex om man på jobbet utvecklat en köp-och-sälj-sida för kund samtidigt som man gör en sådan tjänst för sig själv. Då kan man ju misstänka att man kopierat kod man utvecklat på arbetstid.

marcuslind 2009-11-07 23:32

Angående hela diskussionen om fälgar och hemköp.

Jag arbetar för en webbyrå som skapar hemsidor och system åt kunder. Angående konkurensen så borde det inte vara något problem. Om en webbyrå skapar webbshops åt kunder så är det ju knappast förbjudet att öppna en webbshop. Det är ju som att säga att en NCC byggare inte får starta en butik för att förra veckan byggde han en åt en kund.

Konkuransen är ju vad tjänsten GÖR, inte att SKAPA tjänsten.

Tjänsten jag kommit på är en webbtjänst, den kan jämföras med typ mailchimp(nyhetsbrev) eller google analytics(statistik). Om jag underlättar för folk med sina hemsidor genom en tjänst så är det ju knappast konkurans med skapandet av hemsidor.

Om vi kan komma överens om att det faktiskt inte är förbjudet, kan vi då försöka fokusera på vad en rimlig uppdelning är? Ska man dela äganderätt eller ska man kräva provision? Hur mycket provision isf? Om utvecklingen rör sig om 1-2 månader vad är rimligt då att han får som kompensation?

andi 2009-11-08 09:27

Ju längre in i processen man tar in finansiärer/delägare desto mer får man behålla själv. Om man bara kommer med en idé som på intet sätt är skyddad av patent eller motsvarande så finns det ju inget som hindrar att den som har pengar och blir tillfrågad att bli delägare helt enkelt snor idén och startar upp verksamheten helt själv.

Om chefen i det här fallet ska betala hela utvecklingen genom att betala lön så är det ingen liten del som ska tillfalla honom. Om möjligt skulle jag råda dig att sitta två timmar på kvällen varje dag, offra ditt sociala liv och dina hobbies, försumma din eventuella fru & barn en smula så att du kan ta in finansiering så sent som möjligt.

Ska man räkna på det så handlar det om att göra en värdering av tjänsten och sedan beräkna hur stor del av det värdet som kostnaden för utvecklingen utgör + lite extra för att man tar den ekonomiska risken. Så länge tjänsten bara är en idé + designutkast så är väl värdet lika med noll och det enda som motiverar att du som uppfinnare ska ha en större del av kakan är att du kan avsätta en hel del av din tid (tid = pengar) för att delta i utvecklingen.

Ett alternativ är att hitta kollegor/kompisar som är villiga att bidra med tid/kodning så att behovet av extern finansiering minskar. Det är både roligare och går snabbare om man är fler!

Kan du inte be om att få gå ned i arbetstid så att du kan utveckla tjänsten? Försök att få en något så när fungerande tjänst först innan du ber någon om pengar. Då kan dessa läggas på marknadsföring istället och du får behålla mer av kakan.

Westman 2009-11-08 10:37

Citat:

Ursprungligen postat av marcuslind (Inlägg 20330177)
Konkuransen är ju vad tjänsten GÖR, inte att SKAPA tjänsten.

Nej inte riktigt. Om du är en designer och gör en design till din egen webbshop så kan faktiskt själva designen tillhöra företaget. I ditt fall har du angett att du kommit på och utvecklat idén på din fritid men sedan gått till din chef och presenterat den. Det väger till din fördel (om än svårbevisat) men samtidigt så om nu chefen skulle bestämma sig för att köra igång ett sånt projekt inom företagets ramar så är det du som får svårt att hävda att det var din idé. Ingen enkel sits men har du en bra relation till din chef så borde det inte vara ett problem.

När det gäller uppdelningen av andelar (eller hur man ska benämna det) så är det så att den som står för fiolerna får lejonparten, ganska logiskt. Själva idén är inte så mycket värd i det stora hela och som någon skrev, se på Dragons Den och hur mycket de vill ha av projekt där idémakaren "bara" tar med sig sin idé och sin nedlagda tid. Det är inga 10% direkt utan ganska ofta vill de ha en majoritet för att kunna styra vid behov.

MrBob 2009-11-08 17:55

Jag har inte riktigt läst alla inläggen. Jag skrev tidigare ett långt inlägg som jag aldrig postade. Det gör jag ofta.

Men jag tänkte på dig som skrev det första inlägget. Du är ung. Livet är långt. Du arbetar där du är. Kanske blir du lite ledsen på chefen, eller att det inte blir som du tänkt dig.

Tänk så här: Eftersom du kom på denna idén är det inte helt omöjligt att du kommer på en annan idé i framtiden. Du har ju bevisligen talang. Ditt liv står och faller inte med denna idé.

Du kommer snart på nånting nytt, jag lovar dig!

Men det är viktigt att du är lojal, snäll och vänlig mot din chef. Ni kommer känna av varandra för resten av livet! Även om jag inte tror du kommer arbeta på just det stället i resten av livet! Men vad vet jag om det!?

Deppa inte om det inte blir som du har tänkt dig. Livet är full av utmaningar, motgångar och oväntade händelser. Så är det bara. Det är samma för dig som för alla andra. Alla simmar i samma båt.

Kör på! Kör vidare! Kör hårt! Lägg inte ner för mycket tid, kraft och engagemang kring just denna idé. Det verkar just nu ändå inte bli som du vill.

Gör ett bra jobb i stället. Det är trots allt därför du är anställd. :-)

Lycka till!


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:04.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson