![]() |
Hej, hur får man ett eget org nr som inte är ens personnummer? Jag ser massa webbshops och andra sidor som har orgnummer som absolut inte kan vara personnummer! Och om man har två företag, hur blir det då?
|
Man startar ett företag som inte är enskild firma. HB, AB, KB
|
Enskild firma = personnummer
Aktiebolag, handelsbolag eller kommanditbolag = ett speciellt nummer utan anknytning till personnummer Edit: någon hann före :) |
Aha, tack!
|
Enskild firma är bara ett namnskydd. Det består av siffra före personnummer samt löpnummer efter personnummer. Det första företaget får löpnummer 01, och sen fortsätter det så. Dock måste du uppge till Skatteverket vilket företag som är huvudsysselsättningen så att det blir rätt SNI - allt för statistikens skull.
|
Citat:
Jag tror att Enskilda Firmor alltid har ägarens personummer. Startar man upp olika "verksamheter" så får alla samma org.nr eftersom att det är samma person bakom. Vad gäller SNI så kan du fritt välja efter alla dina områden... |
hur tar man reda på vem som har ett visst momsreg-nummer?
enskildfirma har ALTID ägarens personnummer som organisationsnummer. |
Citat:
|
Varför hittar jag inte Yreg på yreg.se? :P
Edit: Jaha se där, de går under namnet "Yellow Register On Line AB" Fin särskrivning på online. :D |
Citat:
|
Citat:
Momsreg-nummer = Org.Nr. Så ja, du kan söka på Yreg.se om detta. |
yreg.se = Yrkesregistret AB alternativt ComItNet AB som ägare
|
Citat:
|
Citat:
Comitnet vägrar släppa missnöjda kunder Comitnet straffar missnöjda kunder Comitnet fortsätter att lura småföretagare ... |
notis: Momsregnr och org. nr. kan vara olika, vilket jag fick erfara nr Lidköpings kommun returnerade en faktura, med kommentaren att de krävde att både org.nr och momsreg. nr angavs på fakturan (jag hade hoppat över momsreg.nr eftersom det var samma nr)
|
Momsregistreringnummret och organisationsnummret är aldrig lika, däremot bygger de på samma sak. Org.nummer är 111111-1111 medan momsregistreringsnummret är SE111111111101, alltså SE framför och 01 bakom. Tidigare kunde man på momsregistreringnumret se i vilket län företaget hade säte men numera får alla 01 efter. Bara för att ett företag har ett organisationsnummer så innebär inte det med automatik att man också har ett momsregistreringnummer. Det är bara företag som sysslar med momspliktig verksamhet som är momsregistrerade vilket kan vara en anledning för en sådan kund som kommunen att även vilja se att man är momsregistrerad innan man godkänner en faktura med moms.
|
Yreg har väl en bra tjänst, men deras säljteknik och blåsa kunder är inte att rekommendera... annars bygger de bra saker för sig själva, såklart..
|
Citat:
det jag undrade var om någon visste någonstans förutom skatteverket man kan få tag på dessa nummer.?? |
Citat:
|
Citat:
|
Citat:
|
Citat:
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:22. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson