![]() |
Har fått mail som helt klart kan klassificeras som spam från en svensk aktör - frågan är var man anmäler dem? Polis?
Är sååå trött på allt spam som landar i inboxen. |
En bra start är hos den avsändande internetleverantören. Ta kontakt med företaget bakom siten och säg att det inte är acceptabelt.
|
http://www.epostreklam.konsumentverket.se/
Där kan du anmäla, vet dock inte om det gör någon skillnad. |
Du kan ju alltid använda den berömda wn-effekten också, och nämna vilket företag och vad här på wn, det har fått företag att både be om ursäkt och sluta alt. ändra sina metoder tidigare.
|
Andrahand.se
|
Polisen kommer inte göra mycket, kanske skratta lite..
Anmäl här |
spamcop.net
|
Anmälan gjord!
|
Fick idag igen av dom. Anmält till KO i väntan på maten ska bli klar! :)
Kollade igenom sidan, svårt att få tag i vem som är ansvarig förutom en info-mailadress... och ha en betaltjänst för hela 299kr för att komma "först i kön" att bara få titta på en annons. Hittar ingenstans vem man betalar till. Privatperson? Företag? Vem vill skänka iväg pengar? Nej jag är inte intresserad, blockerar.. |
Kund bara inte låta bli, blir lite förvirrad. Det är antingen:
Andrahand AB Pure AB Gmr Institute AB Som står bakom sidan, många företag när man slår lite. Det roligaste är att jag hittar inte dessa registerade någonstans. Finns ju ett telefonr, och namn till personen bakom om man slår på domänen, bara ringa eller mail och fråga ut denne person... |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:52. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson