WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Serversidans teknologier (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=4)
-   -   Kunskapstest/quiz (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=30577)

Andreas87 2008-07-16 18:28

Hej!

Jag funderar på att göra ett litet utbildningscentrum på min sida och nu undrar jag om det går att skapa ett 1,X,2 prov som rättas när man är färdig. Och hur det vanligtvis är uppbyggt, är det php man använder sig av?

Är detta svårt att skapa för en som kan det, skulle någon våga uppskatta tiden det skulle ta att göra 10 olika prov med 10 frågor?

Finns det något skript man kan installera och göra det "enkelt" för sig, och redigera proven i framtiden? Vad jag menar här är att man kanske kan lägga till fler prov och frågor med en webbaserad adminpanel genom skriptet?

Mvh

Kristoffer G 2008-07-16 18:30

Inte speciellt svårt om man har programmerat tidigare i PHP, .NET eller något annat script språk...

10 olika prov med 10 frågor tar lika lång tid att göra som 1 prov med 10 frågor... du har ju en mall klar så fort du är färdig med det första provet... sen är det bara att fylla ut mallarna med frågor från databasen.

Lagrar du sedan svaren på frågorna i databasen kan du ju jämföra svaren på provet med facit i databasen.

Andreas87 2008-07-16 18:32

Skulle du kunna bygga ett sådant system? Och i sådana fall hur mycket skulle du vilja ha betalt?

Kristoffer G 2008-07-16 18:33

PM'a mig med en liten kravspecifikation osv så återkommer jag med en offert.

tartareandesire 2008-07-16 21:34

Det går relativt snabbt att göra men programmeringsspråket bör väl anpassas efter hur din sida är uppbyggd i nuläget. Har du endast html än så länge så spelar det ingen roll. Kan du lite programmering själv så går grundläggande php att ta in ganska snabbt.

eliasson 2008-07-16 21:58

Citat:

Originally posted by Brazzan@Jul 16 2008, 18:33
PMa mig med en liten kravspecifikation osv så återkommer jag med en offert.

PM'a mig också, om du vill ha lite blandade offerter.
PHP & MySQL från min sida :)

daniel_ 2008-07-16 22:31

Det finns flera färdiga gratisscript för detta.

Testa t ex:
http://www.hotscripts.com/PHP/Scripts_and_...zzes/index.html

Eller använd Google..

Kristoffer G 2008-07-16 23:09

jupp.. det finns en hel del färdiga som daniel säger... och efter att ha läst din kravspec så tror jag nog du kan hitta ett gratisscript.

tartareandesire 2008-07-16 23:22

Stämmer att det finns gratisscript som förmodligen uppfyller de krav du har men det kan ofta vara lite pilligt att få in det i en existerande design om man inte har grundläggande php-kunskaper.

Magnus_A 2008-07-17 11:13

Du kan ju också använda javascript för rättningen.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:05.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson