WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Företagsamhet, juridik och ekonomi (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ace Online (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=26186)

funcall 2008-01-10 22:57

Hej

Jag fick ett samtal för ett årsedan från Ace online och de lyckades sälja på mig deras paket.

I avtalet stod det att man skulle skicka in skriftlig uppsägning 3 månader innan abonnemangets avslut.

Av någon anledning som jag inte kommer ihåg så ringde jag ca 4 månader innan abonnemanget skulle gå ut och frågade om jag kunde säga upp abonnemanget över telefon och han sa att det gick bra jag frågade också om jag inte behövde skicka in några papper på uppsägningen svaret jag fick var att det behöver du inte göra. Vilket var jävligt dumt gjort att jag inte gjorde ändå.

Så i veckan fick jag en faktura på 12 månaders hemsidesabonnemang och så ringde jag dom och självklart kände de inte till att jag hade ringt tidigare och sagt upp abonnemanget. Han jag pratade med sa att han behöver ha mera bevis för att jag har pratat med dem då och sagt upp avtalet för han hade börjat jobba hos dem månaden efter jag hade ringt(så typiskt). Jag plockade fram datum och tid för samtalet men det hjälpte ju inte och någon bekräftelse är det ingen risk att man fick då heller.

Så vad gör man? eller kan man göra något?

jonny 2008-01-10 23:01

Bestrid fakturan och skriv ner anledningen.
Sen får de ta det till tingsrätten och bevisa att de har rätt och du har fel.

Har det gått till som du sagt har du ett muntligt avtal om att avtalet är uppsagt.

funcall 2008-01-10 23:06

Hur bevisas vad som har sagts över telefon om det går till tingsrätt för det är ju ord mot ord?

Forslunds 2008-01-10 23:22

Fick du namnet på den du pratade med?
Så går våra rutiner alltid till när vi klagar och kräver något via telefon. Vi skriver ner datum/tid och frågar vem man pratat med. Då ska det vara lugnt, speciellt om man frågar om deras namn efter muntliga avtalet så brukar dom få en annan röst i sig, typ ta tag i det o skriva ner det själva.

funcall 2008-01-10 23:29

Jag fick namnet men det var inget som jag la på minnet det var ju trots alt ca 5 månader sedan jag ringde.

Axelsson 2008-01-19 14:07

Citat:

Originally posted by funcall@Jan 11 2008, 00:06
Hur bevisas vad som har sagts över telefon om det går till tingsrätt för det är ju ord mot ord?
Telefonförsäljare brukar spela in samtalen.

Tv3Insider 2008-04-01 13:21

Insider kommer ha ett inslag om detta företag. Det finns både en och två saker att höja på ögonbrynen för med detta företags kundrelationer. Inslaget sänds den 10 april.

Jare 2008-04-01 13:55

Ska bli intressant att följa.
Eller är det 1 april idag?

Dennis Holm 2008-04-01 16:11

Citat:

Originally posted by Tv3Insider@Apr 1 2008, 12:21
Insider kommer ha ett inslag om detta företag. Det finns både en och två saker att höja på ögonbrynen för med detta företags kundrelationer. Inslaget sänds den 10 april.

låter som en kopia på uppdrag granskning och yellow register.
tycker du ska dra det till domstol!
gå till www.svt.se/granskning så kan du se avsnittet de gjorde om likadana företag som detta.
bluff och båg allt i hopa!

MrHandley 2008-04-02 08:30

Lurad gånger 2? Ser inte ens att du blivit lurad en gång?

"I avtalet stod det att man skulle skicka in skriftlig uppsägning 3 månader innan abonnemangets avslut"

"Av någon anledning som jag inte kommer ihåg så ringde jag ca 4 månader innan abonnemanget skulle gå ut och frågade om jag kunde säga upp abonnemanget"

Dumt möjligtvis av dem att säga så på telefon, men i och med att ni har ett skriftligt avtal så kommer det bli svårt att hävda att ni har ett muntligt avtal om annat.

Ta det som lärpengar och gå vidare.

Lärdom 1:
I framtiden, bekräfta _alltid_ en muntlig överenskommelse genom att skicka ett mail till personen "som vi kom överens om på telefon så..." Då finns det dokumenterat i alla fall. Bäst är om du kan få personen du skickat mailet till att svara på det.

Lärdom 2:
Följ skriftliga avtal, eller dokumentera avvikelser från dem

Visst att det är ett skumt företag och att de borde agera annorlunda. Men du borde agera annorlunda med.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:51.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson