WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Off Topic (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Hur kommer du att rösta i riksdagsvalet 2014? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1061349)

altruixm 2014-03-29 09:21

Hur kommer du att rösta i riksdagsvalet 2014?
 
Det är valår igen, så jag tänkte att det kunde vara intressant att se vart WNs medlemmars sympatier ligger.

tartareandesire 2014-03-29 10:43

Torde med stor sannolikhet bli Miljöpartiet.

Captain Thailand 2014-03-29 11:22

Hej,

Jag tycker att de vänstern (inkluderar Miljöpartiet lite "oförtjänt") har tappat fokus från jobb, miljö och allmän välfärd och hängt upp sig på frågor om HBTQ, patriarkat och rasifiering osv osv. Jag är förstås för jämställdhet, emot rasism och tycker att folk skall få vara ihop med vem tusan som helst, men som sagt tycker jag fokus har släppts från det stora.

Något av Allians-partierna vill jag inte rösta på eftersom jag vill ha bort Moderaterna.

Sossarna kanske? Äh, de vill ju ha kvar FRA-lagen osv. Piratpartiet är ok, men känns för enfrågiga.

Det blir förmodligen ingenting... Jag bor ju inte i Sverige. Jag skulle hellre vilja rösta här.

patrikweb 2014-03-29 11:49

SD leder men inte förvånad alls, men bor inte i Sverige längre men lär rösta på på M. För S och övriga galna parti kommer inte funka alls.

Captain Thailand 2014-03-29 11:59

patrikweb,

Nu är det ju ett pytteparti, men dessa borde ligga dig relativt nära: http://www.liberalapartiet.se

Menat uppriktigt och inte som någon form av sarkasm etc.

patrikweb 2014-03-29 12:07

Citat:

Ursprungligen postat av Captain Thailand (Inlägg 20489202)
patrikweb,

Nu är det ju ett pytteparti, men dessa borde ligga dig relativt nära: http://www.liberalapartiet.se

Menat uppriktigt och inte som någon form av sarkasm etc.

Ja men dom hade aldrig klarar komma in i riksdagen ens, så jag är inte dum och slösar röst på något som man vet är omöjligt. Och ärligt talat hade det blivit billigare med fixa en privat arme och gjort en statskupp än lyckas få in det parti i riksdagen.

leonard 2014-03-29 12:10

"Annat parti" - blankt. :) Brukar ofta klottra "fuck the system" på vallokalerna. (Sarkasm)

daniel_ 2014-03-29 12:46

Kalle Anka-partiet

tartareandesire 2014-03-29 13:16

Moderaterna har en del bra idéer när det gäller företagande och vissa skatter. De har lyckats styra Sverige rätt genom krisen (det är ju naturligtvis omöjligt att veta hur något annat parti hade lyckats) men suger när det gäller välfärd.

Folkpartiet har en del bra idéer kring handel, fri rörlighet, invandring osv. De suger när det gäller miljö och skola.

Centerpartiet känns just nu mest som ett väldigt splittrat parti som inte vet vad de vill. De kommer inte överleva om inget drastiskt sker. Jag har personligen också väldigt svårt för Annie Lööf.

Kristdemokraterna har en del goda tankar kring sjukvård, omsorg och familjepolitik. Mycket annat har de emellertid inte att komma med och de låter religionen komma in i politiken vilket inte är okej.

Sverigedemokraterna har ungefär lika genomtänkta idéer som en daggmasks.

Socialdemokraterna har en god grund att stå på när det gäller rättvisa, jobb, studier osv. men känns lite för stelbenta och omoderna för att fungera riktigt bra idag. Ungefär lika ointresserade av miljöfrågor som Moderaterna vilka de också närmat sig alltmer.

Vänsterpartiet har också en god tanke i grunden men deras politik fungerar bara i teorin. Föraktet mot människor som tjänar pengar som många av deras anhängare hyser känns ganska osmakligt.

Miljöpartiet är för mig det överlägset mest moderna partiet som anpassat sin politik bäst till det nya samhället. De måste bara fortsätta styra mot mitten så att inga extremer inom partiet tillåts ta för mycket plats. Det enskilt tveklöst största bekymret mänskligheten ställs inför idag är miljön och jordens resurser och det finns ett enda parti som tar dessa problem på allvar så valet är för mig självklart.

erebos 2014-03-29 14:10

tartareandesire tänker precis som mej men jag kommer att strunta i att rösta i år också!


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:43.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson